Araba Neden Hararet Yapar? - Uludağ Group

Otomobiller çeşitli nedenlerden dolayı hararet yapabilirler. Ancak bir otomobilin hararet yapmış olması da istenmeyen bir durumdur. Çünkü aracın her hararet yapması demek motora zarar vermesi anlamında da düşünülebilir. Bunun içinde otomobilinizin hararet yapmasını önlemeniz gerekir ve bu da bir takım bilgi ve tecrübeyle sabit olan durumdur.

Su Seviyesi

Otomobilinizdeki  su seviyesinin mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Eğer ki aracınız hararet yaptığı halde bile fan çalışmıyor ise doğal olarak motorunuz hararet yapacaktır. Bunun için fan bağlantılarını kontrol edin. Bağlantılarda oksitlenmeler varsa bunların temizlenmesi gerekiyor. Eğer ki normalse ve burada herhangi bir sorun görünmüyorsa fakat fan çalışmıyorsa bu durumda hararet müşürünüz arıza yapmış olabilir. Araçta fan müşürü ve hararet müşürü ortak görev yapıyor olabilir.

Termostat

Aracın termostatı açılmıyorsa bu durumda da hararet yapabilir. Bunu anlayabilmeniz için hararetin yaptığında radyatör sıcaklığını kontrol edin. Eğer ki soğuk ise o zaman termostad açılmamıştır. Bunun yolu da değişim gerektiğidir. Motorunuz soğuksa ve motoru çalıştırın ve termostatın açılmasını bekleyin. Elinizi termostat muhafazasında tutmalısınız açılmayı hissedebilirsiniz.

Radyatör hava yapmıştır.

Aracınızın yakın zamanda antifirizini değiştirmişseniz, su değişimi veya devridaiminin değişimini yaptıysanız işlem sırasında radyatörünüzü hava yaptırmış olabilirsiniz. Radyatörünüzün havasını amak için ise su borularında veya radyatör üst bölümlerinde hava vanaları vardır. Hava yapan radyatörden dolayı fan devreye girmeyebilir.

Devirdaim pompası kaçak yapabilir.

Aracın motorunun devri arttığında harareti iniyor, devir düştükçe de hararet artıyorsa bu durumda devirdaim pompasında bir kaçaktan şüphe edilebilir.

Zengin yakıt geliyordur.

Aracınız enjektörlü ise enjektörlerde işeme, ayarsızlık olabilir. Motorun titreşiminden, sesinden, yakıt yüksekliğinden ve egzoz dumanından anlayabilirsiniz.

Sürücüler genelde araçları hararet yaptığında istop edip kenara çekerler ve aracın soğumasını beklerler. Bu aceleci ve de zararlı olan bir durumdur.

Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.