Mekanik aksama sahip olan tüm sistemler düzenli olarak bakım gerektirmektedir. Günlük hayatta kullandığımız motorlu araçlarda mekanik aksama sahip sistemler olup düzenli olarak motor bakımı ve araç bakımının yapılması gerekmektedir. Ticari veya hususi olarak kullanılan tüm araçlarda tek güç kaynağı motor olup eğer motorun düzenli olarak bakımı yapılmadığı takdirde aracı hareket ettirmeniz imkânsız hale geldiği gibi altından kalkılmayacak masraflara yol açmaktadır. Motor bakımı her yıl veya aracın marka ve modeline göre değişiklik göstermek suretiyle 10.000 veya 15.000 kilometrede bir yapılması gerekmektedir. Değişim kilometreleri artık yeni nesil birçok araçta 15.000 de bir yapılırken eski nesil araçlarda diğer değişim kilometresinde yapılmaktadır. Motor ve araç bakımına ilişkin yaz ve kış bakımları adı altında birtakım bakımlar yapılmaktadır.

Motor Bakımı Sırasında Değişen Parçalar

Standart kilometre veya yıllık bakımlarda aracın kendisinde ve motorunda aşağıdaki parçalar değişir. Bunlar;

 • Motor Yağı
 • Yağ Filtresi
 • Yakıt Filtresi
 • Hava Filtresi
 • Polen Filtresi
 • Motor Suyu Kontrolü

Yağ değişimi;

mekanik aksama sahip motor birbirine sürtünen metal parçalardan oluştuğu için aşınmayı önleme adına motor yağı kullanılır. Motor yağı belirli sürede veya kullanıma bağlı olarak özelliğini yitirdiğinde her yıl veya aracın bakım kilometresinde değiştirilir.

Yağ filtresi değişimi;

motorda kullanılan yağ her ne kadar üretici firma tarafından istenilen kalitede üretilse de motor hassas bir sisteme sahip olduğu için motora konulan yağın yeniden süzülmesi için yağ filtresi kullanılır.

Yakıt filtresi değişimi;

aracın çekiş sistemi tamamen hava-yakıt karışımıyla alakalı olduğundan dolayı akaryakıt istasyonunda alınan yakıtın depodan yakıt sistemine püskürtülmesi sırasında kullanılan filtrenin zamanla özelliğini yitirmesine bağlı olarak değiştirilmesi gerekir.

Hava filtresi değişimi;

dışarıdan gelen havanın süzülmesinde kullanılan hava filtresi aynı zamanda motorda ihtiyaç arz eden yakıt-hava karışımının sağlıklı bir şekilde olması için tıkanmalara ve yıpranmalara bağlı olarak belirli kilometrede değiştirilir.

Polen filtresi değişimi;

aracın iç aksamına alınan havanın temiz ve polenlerden ayrılmış bir şekilde gelmesi için polen filtresi kullanılır. Bu filtre belirli kilometrede özelliğini yitirdiği için yıllık bakımda değiştirilmesi gerekmektedir.

Motor suyu kontrolü;

motorun soğutulmasında kullanılan soğutma suyu zamanla kaçaklara, buharlaşmaya ve kullanıma bağlı olarak azalmaktadır. Yıllık bakım sırasında teknik servis tarafından kontrol edilmesinde her zaman fayda vardır.

Motor Bakımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Motorda kullanılan yağın markasında ve kalitesinde değişikliğe gitmeyin.
 • Bakım sırasında akü başları, ateşleme bujileri ve motor kayışlarında değiştirilmesi gereken parçalar varsa mutlaka değiştirin.
 • Aracın çekişinde sorun yaşıyorsanız belirli kilometrede yakıt sistemini, supap kontrolünü ve akü gerilimini kontrol ettirin.
 • Kış aylarında soğuk motoru çalıştırdığınızda hemen hareket etmeyin.
 • Kış mevsimine girmeden önce motor soğutma suyuna antifriz ekleyin, cam suyuna da kolay donmayan cam suyu kullanın.
 • Motor bakımı yaptırırken mümkün olduğunca yan sanayi parçaların uzak durup, markanın orijinal parçalarını kullanmaya özen gösterilmelidir..