Araç Muayene - Uludağ Group

Hususi araçların 2 yılda bir kez, ticari araçların her yıl düzenli olarak TÜV-TÜRK istasyonlarında muayene yaptırmaları gerekmektedir. Muayene gidecek olan araç sahipleri muayene öncesi, muayene sırası ve muayene değerlendirmesi aşamalarında bilmeler gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Muayene Öncesi;

  • TÜV-TÜRK istasyonlarına gitmeden önce randevu alınması
  • Aracın herhangi bir borcunun bulunup bulunmadığının kontrolü
  • Egzoz emisyonunun yapılması
  • Muayene sırasında gerekli olan evrakların alınması(Araç ruhsatı, trafik sigortası ve varsa vekâlet durumu belgesi)
  • Muayene için gerekli ekipmanların yanınızda bulunması(İlk yardım çantası, yangın söndürme cihazı, reflektör, stepne ve aracın cinsine özel ekipman)
  • Aracı muayene istasyonuna götürmeden önce aracın son kontrollerinin yapılması(Herkesin rahatlıkla yapabileceği bu kontroller; araç sileceklerinin, far ve stop lambalarının, lastiklerin, vb.)

 Muayene Sırasında;

  • Muayene sırasında aracın kilometresi mutlaka yazılmalı
  • Muayene sırasında müşteri kabul görevlisinin çağrılmasının beklenmesi(Bu sırada aracınıza ait ruhsat, trafik sigortası, egzoz emisyon ölçüm sonucu ve varsa vekalet durumuna ait evrakların hazır edilmesi)
  • Aracın muayene işlemi bittikten sonra aracı teslim alırken görevlinin sizlere aktaracağı raporu ve diğer evrakları almayı asla unutmayın!

Muayene Değerlendirme;

Araç muayenesi yapıldıktan sonra araçla ilgili olarak 3 aşamalı bir rapor düzenlenmektedir. Bu raporlar kusursuz, hafif kusurlu ve emniyetsiz veya ağır kusurlu olarak hazırlanır.

Kusursuz raporunda, aracın muayene sırasında herhangi bir probleminin olmadığını bildiren sonuçtur. Bu raporun alınmasından sonra trafik belgesinin onaylatılması, verilen hologramı uygun yere yapıştırılması ve bir sonraki muayene tarihine kadar aracı güvenle kullanabilirsiniz.

Hafif kusurlu raporunda, aracın muayene işleminden sonra aracın trafikte seyretmesinde herhangi bir problemin olmadığını bildiren değerlendirme sonucudur. Bu raporun alınmasıyla birlikte evrak onaylarının yaptırılması ve verilen hologramın uygun yere yapıştırılmasından sonra aracı bir dahaki muayeneye kadar güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Emniyetsiz veya ağır kusurlu raporunda, aracın trafikte seyretmesinde sakınca görüldüğü değerlendirme sonucudur. Buna göre muayene istasyonu tarafından verilen eksiklerin belirtilen tarihe kadar giderilerek yeniden istasyona girilmesi gerekmektedir. Araç üzerindeki eksikliklerin tespiti, kusurların giderilmesi için TÜV-TÜRK araç sahibine 1 ay süre tanımaktadır. Bu süre zarfında yapılacak olan muayene ücretsizdir.

Categoryaraç bakım
logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.