Kullanmış olduğunuz hususi ve ticari araçların en önemli parçası şüphesiz motordur. Ayrıca motor araçtaki tek güç kaynağı olduğundan aracın harekete geçirilmesinde en önemli görevi üstlenmektedir. Görevi gereği olarak motorun düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Motorun bakımı sırasında en önemli unsurda yağ bakımıdır. Motor yağı, mekanik aksama sahip olan motorun hareketli parçalarında meydana gelebilecek sürtünmeyi azaltması, motorun temizlenmesi ve soğutulmasında görev yapar. Yağ sahip olduğu kimyasal özelliğinden dolayı belirli kilometrede veya sürede özelliğini yitirdiğinden yağ bakımı adı altında değişimi sağlanır.

Kaç Km De Bir Yağ Değişimi Yapılmalı?

Motorlu araçların her yıl veya belirli kilometrede bakımlarının yapılması gerekmektedir. Motorda ve araçta kullanılan bazı parçalar bir yılda veya aracın marka ve modeline göre 10.000 veya 15.000 kilometre de bir değiştirilmelidir. Bu bakımlar sırasında motorda kullanılan ve motor için olmazsa olmazlardan biri olan yağında değiştirilmesi gerekmektedir. Kullanılan yağ bir yıl gibi bir sürede veya kullanım kilometresine bağlı olarak teknik servis tarafından değiştirilir. Yağın değişim işlemi zahmetli olduğu kadar ehil kişilerin yapması gerektiğini unutmayın.

Araç Yağ Değişiminin Önemi

Motor yağı motorun çalışma sisteminde bulunan hareketli parçalarının yağlanmasını sağlamaktadır. Bu yağlamayla beraber metal aksamlar birbirine sürtme sonucunda ortaya çıkan ısının yok edilmesinde, sürtünen parçalardan ortaya çıkan demir tozlarının kartere süzülmesinde ve sürtünmeye bağlı aşınmanın önlenmesi sağlanır. Motor yağı bu kadar önemli görevle sahipken düzenli olarak değişimi mutlaka yapılmalıdır. Motor yağının değişimine ilişkin ihmal edilmesi durumunda özelliğini yitiren yağ istenilen görevleri yerine getiremeyeceğinden dolayı hareketli parçaların aniden ısınması sonucunda birbirlerine yapışmasına ve motorda ciddi maddi külfetin oluşmasına neden olur. Motor yağı belirli bir viskoziteye yani yağın akmaya bağlı gösterdiği dirençtir. Eğer yağ özelliğini kaybettiği andan itibaren motor parçaları üzerinde kalamayacağından dolayı işlevini yerine getiremez. Yağ değişimi noktasında aracın üretici firması tarafından önerilen özellikte yağı kullanmak gerekmektedir. Aracınızda kullandığınız motor yağının markasını mümkün olduğunca değiştirmekten kaçının. Ayrıca kendi aracınızı bilen sürekli olarak gittiğiniz teknik servisleri motor bakımında ve yağ değişiminde tercih etmeye özen gösterin.