Araç Yazılımı Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? Power Control Nedir?

Gelişen teknolojiye paralel hareket ederek üretimlerini geliştiren otomotiv üreticileri çıkarmış olduğu modellerinin tamamı yeni nesil teknolojiye sahiptir. Elektronik donanımlar üzerine geliştirilen bilgisayar yazılım ve ürünleri sayesinde araçların birçok aksamı tam otomatik olarak çalışmaktadır. Araçlarda kullanılan bu teknoloji sayesinde sürücüler konfor, güvenlik ve performans gibi birçok donanıma sahip olmaktadırlar. Otomotiv sektörünün içerisinde yer alan üreticilerin özellikle araçları sürücülerin istediği doğrultuda performans artışı yüksek ve buna karşılık düşük yakıt tüketimi sunan modeller olarak üretmektedirler. Otomotiv üreticilerinin çetrefilli ve yoğun Ar-Ge çalışmalarına rağmen üretilen araçların performans ve yakıt tüketiminden memnun kalmayan kullanıcılar yine otomotivin içerisinde yer alan modifiye sektöründe kullanılan araç yazılımlarına yönelmektedirler. Araç yazılımları mevcut aracın ECU olarak bilinen sisteminde yer alan bilgileri değiştirmek suretiyle aracın performansına yönelik gücünü, torkunu arttırmak ve yakıt tasarrufunu sağlamaktır. Modifiye ayrıca araç kullanıcısının kendine özel kişiselleştirmesine de imkân vermektedir. Bu doğrultuda yazılımda kişinin kendi isteği doğrultusunda kişiselleştirme yapmasını sağlamaktadır.

Araç Yazılımı Zararları

Araçların performans ve yakıt tüketimlerinde değişiklik yapılabilmesi için kullanılan yazılımlar araç için zararlı olup olmadığı, hala tartışılan konular arasındadır. Araç yazılımları aracın var olan beygir gücünü arttırmak suretiyle torkunun ve emisyon değerlerinin değiştirilmesine sebep olur. Firmanın üretmiş olduğu araçlar genellikle standart değerlere sahip olup motorun parçaları ve diğer donanımları da bu değerlere seçilmektedir. Motorun üretilmesi sırasında kullanılan parçaların ve donanımların ömrü firmanın belirlemiş olduğu beygir ve tork gücüne göre ayarlandığından dolayı bu değerlerin üzerine çıkılması durumunda motorun parça ve donanımlarının ömrü sıcaklık, zorlama ve performansa bağlı olarak kısalması söz konusudur. Lakin yeni nesil araçları üreten firmalar müşterilerinin bu yönlü taleplerine yönelik olarak araçların beygir gücü artışına belirli oranda izin vermektedirler. Firmaların bu değişiklik için araç kullanıcılarından istedikleri, araç yazılımının uygulanması için kendi yetkili servislerinde yaptırmalarıdır.

Araç Yazılımı Aracımı Garanti Dışına Çıkarır Mı?

Araç yazılımları her ne kadar sürücüler için birçok avantajı beraberinde getirmiş olsa da üreticiler için bu farklı bir anlama gelmektedir. Üretici firmalar sıfır kilometre araçlarına belirli yıla veya kilometreye kadar müşterilerine garanti vermektedirler. Verilen bu garanti süreleri zarfından araç kullanıcılarından yapmamaları istedikleri bir takım hususlar bulunmaktadır. Birden fazla olan garanti dışı uygulamalar arasında araç yazılımları da gelmektedir. Herhangi bir şekilde 0 kilometre aracın kendine ait olan yazılımını değiştirmek suretiyle üzerinde değişiklik yapmak isteyen kişilerin araçları firmadan firmaya veya yapılan değişiklikten değişikliğe göre garantinin kaldırılması farklılık gösterebilmektedir. Otomobil üreticileri kendi araçları üzerindeki yazılımı garanti kapsamından çıkmayacak şekilde değişiklik yapılmasına ancak yetkili servislerde yapılmasıyla sağlamaktadırlar. Bunun dışında başka yerde yapılan yazılımlara asla onay verilmemekte ve araç garanti kapsamından çıkarılmaktadır.

Power Control Nedir?

Araçların sahip olduğu mevcut performansı ve buna bağlı diğer özelliklerini değiştirme adına bir takım uygulamalar araç üzerine yapılabilmektedir. Kişiselleştirmeye bağlı olarak aracının performansından, yakıt tüketiminde ve emisyonlarında değişiklik yapmak isteyenler araç yazılımı, power control, chip tuning ve pedalbox gibi birçok uygulamayı araçlarında kullanabilirler. Alman üretici DTE firması tarafından geliştirilen power control araçların performansını ve yakıt tüketimini değiştiren sistemler arasındadır. Bu ürün ağır vasıta, traktörler ve binek araçlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Araç yazılımları gibi geri dönüşü olmayan güç ve performans değişikliği yerine aracın üzerine harici bir kit olarak takılmak suretiyle kullanılmaktadır. Birbirinden farklı binlerce araca özel olarak üretilen bu ürün her biriyle mükemmel bir uyum içerisinde çalışan sisteme sahiptir. Power control ürünün araç üzerine montaj işlemi de kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Power Control ve Yazılım Arasındaki Fark Nedir?

Araçların performansını arttırıcı ve yakıt tüketimini düşürücü etkiye sahip olan güç kontrol ekipmanları arasında yer alan power control ve araç yazılımları arasındaki farklar halen birçok kullanıcı tarafından tartışılmaktadır. Araç yazılımlarının, power control ürünü arasındaki farklar şu şekildedir. Araç yazılımları, üretici firma tarafından aracın beyni olarak ifade edilen ECU’sine yüklenen sistemleri değiştirmek üzere kullanılır. Power control ürünüyse aracın üzerine harici bir beyin olarak yerleştirilir. Yazılımlar araca atıldığı andan itibaren araçta kalıcı hale gelir ve aracın bilgileri eski haline döndürülemez. Power control ürünüyse araç üzerine harici olarak takıldığı için herhangi bir sorun karşısında veya istenildiği takdirde araç üzerinden sökülüp atılabilir. Araç yazılımı atılan araçların güç kontrolü zor sağlandığı gibi bu yazılımdan dolayı motor ömrü de kısalmaktadır. Power control sistemindeyse güç kontrolü tamamen sürücünün elinde olup ayrıca bu ürünler motor ömrünü azaltıcı herhangi bir etkiye sahip değillerdir

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.