Araçlarda Boya ve Değişen Parça Nasıl Anlaşılır? - Uludağ Group

Bir aracın kaza yapmış olduğunu anlayabilmenin en önemli yolu hasarlı olan parçaların belirlenmesini sağlamaktır. Çünkü araçta hasar alan bölge macun ve boya yardımı ile eski haline dönüştürülür. Parça tamir edilemeyecek kadar hasar görmüşse bu durumda parçanın değişimi sağlanmış olacaktır.

Araçta Parça Değişimi ve Boyaması Sorun mudur?

Aslına bakarsanız araçtaki çizik ya da ezik nedeniyle yapılan boya ve değişim işlemi herhangi bir sorun yaratmaz lakin ağır hasar görmüş olan araçlarda da aynı işlemler yapılmış olduğundan dolayı alıcılar kendilerini riske atmak istemezler. Çünkü hasar görmüş bazı araçlar ustalar tarafından öyle onarılırlar ki değişen parçaları bile anlayabilmek güç olur.

Bir araçta boya varsa o aracı satın alırken mutlaka işi bilen tecrübeli bir ustaya mutlaka göstermek gerekir. Diğer bir sorun ise araçta kullanılan parçaların orijinal olmamasıdır. Bu da aracın değer kaybı anlamına gelecektir. Daha sonraki yıllarda aracı aldıktan sonra problem yaşamamak istiyorsanız o zaman dikkatli hareket etmenizde önemli.

Hasarlı Araç Parçaları Nasıl Boyanır?

Araçtaki hasarın boyutlarına göre boya işlemi de farklı olacaktır. göçük, çizik gibi durumlarda araç normal haline getirilir ve bu işlemde macun ile yapılır. Yapılan dolgu işlemi sonrasında aracın boyanan parçaları fırına alınır bunun nedeni ise boya işlemi sırasında toz ve benzer maddelerin boyaya karışmaması ve boya işleminin hijyenik bir şekilde yapılmış olması için. Boyacı ustasının tecrübesi çok önemlidir. Çünkü boyanan bölümün boyalı olan bölümle aynı kalınlıkta olması gerekir.  Boya işlemi tamamlandıktan sonra ise boyanan parça araca monte edilir.

Boyanmış Araba Parçası Nasıl Anlaşılır?

Bazı boyalı parçalar vardır ki kötü işçilik yapılmış olduğundan usta baktığı anda anlaşılır. Kötü bir işçiliğe sahip olan boyalı parçada renk tonu farkı vardır. Eğer ki işçilik iyiyse o zaman boyalı olan parçanın anlaşılması için araçtaki birleşim noktalarına bakmak gerekiyor. Parçaların birleşim yerlerinde kaynak izine benzeyen boya kalıntılar varsa o kısmın boyalı olduğu anlamına gelecektir. Ancak bizim ülkemizde boya işlemleri profesyonel olarak yapıldığından dolayı gözle anlamak zor olabilir. Bunun içinde değişen bir parçanın olduğunu anlamanın farklı yolları daha vardır. Örneğin en basit yöntemi boya ölçüm cihazlarıdır.

Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.