Ateşleme Sistemi Arızaları - Uludağ Group

Otomobillerin hareket edebilmeleri için ateşleme sistemlerine ihtiyacı vardır. Bu sayede yakıtın yanması gerçekleşecek ve otomobil harekete geçecektir. Ancak bazı sorunlardan kaynaklı olarak araçlarda ateşleme sistemi arızaları oluşabilir ve bu durumda da araçtan istenilen performans elde edilemediği gibi aracın çalışmaması da mümkün hale gelebilir. Bu makalemizde bu konu hakkında bilgiler verelim ve ateşleme sistemi arızaları nelerdir? Başlıklar halinde açıklayalım istedik. İlk olarak ateşleme sisteminin daha iyi anlaşılabilmesi için tanımı hakkında bilgilendirelim.

Ateşleme Sisteminin Görevi Nedir?

Benzinli araçlarda yanma odasında sıkışan yakıt ve havanın karışımı buji sayesinde ateşlenir.  Ateşleme sisteminin ana parçaları ise akü, kontak anahtarı, endüksiyon bobini, distribütör, platin, kondansatör, tevzi makarası ile buji ve buji kablolarıdır. Ancak elektronik ateşlemeye sahip olan araçlarda platinve kondansatör olmaz. Bunların yerine görev alan parçalar ise eletronik transistörlerdir.

Akü

Akü araçlarda elektrik enerjisinin depolanmasını ve ihtiyaç halinde elektrik enerjisini iletmektir.

Kontak Anahtarı

Kontak bir nevi anahtar olarak kabul edilir. Döndürme kuvveti yapılarak açma kapama ile elektrik akımı sağlanmış olacaktır.

Endüksiyon Bobini

Bobinin görevi akünün devreye girmesi sonucunda ortaya çıkan 12 voltluk gerilimi 20-35 bin volta yükselten devredir.

Distribütör

Endiksiyon bobininde oluşan yüksek voltajı ateşleme sırasına göre (1–3–4–2) bujilere gönderir.

ATEŞLEME ARIZALARI

Bujilerinizin kablo uçlarının kirlenmesi durumunda arıza meydana gelebilir. Bu durumda buji kablosunun zımparayla temizlenmesi gerekir.

Buji kablolarınızda çatlama oluşmuş olabilir veya kablolarda yalıtkanlık kaybolabilir. Böyle durumda ise buji kablolarının yenilenmesi gerekli olacaktır. Buji kablolarında olan sorunlardan dolayı araç tekleyebilir veya düzensiz çalışabilir.

Ateşleme bobininde sorun varsa bu durumda kablo çıkarılarak ateşleme kontrolünün yapılması sağlanmalıdır.

Ateşleme bobini üzerinde, kablolarında, distribütör kapağında, buji porseleni üzerinde veya distribütör içinde ıslaklık veya oksitlenme olabilir. Ateşleme gerçekleşmeyeceği için motorun çalışmamasına neden olur.

Distribütörün kapağında atlama varsa bu durumda ateşleme sonrasındaki kıvılcım başka bir yere sıçrayabilir ve bu durumda aracın tekleme sorunu yaşanmasına neden olur.

Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.