Chiptuning uygulamaları - Uludağ Group

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak otomotiv sektöründe kullanılan birçok yenilikte gün yüzüne çıkmaya başladı. Otomotiv içerisinde yer alan bölümlerden biri modifiye olup bu sektör son yıllarda büyük bir hızla gelişme göstermeye başlamıştır. Modifiye işlemleri istenilen aracın iç, dış ve motor aksamlarında değişiklik yapılarak daha gösterişli ve görkemli bir hale getirilmesidir. Ülkemizde modifiyeye olan ilginin her geçen gün arttığını üretilen ve talebe ilişkin kullanılan ürünlerde net bir şekilde görmekteyiz. Sektöre meraklı olanlarının araçlarında değişiklik istedikleri konuların başında motor performansının değiştirilmesi gelmektedir.

Otomotiv üreticileri tarafından üretilen ve piyasada yer alan yeni nesil araçların birçoğu motor aksamlarında bir takım değişikliklere gidilmesine izin vermektedir. Araç motorlarında değişiklik yapılmasına izin verilen uygulamalar; motor performansının değiştirilmesi, yakıt tüketiminin azaltılması, tork ve güç artırımı veya azaltılması gibi işlemlerdir. Değişiklik yapılmasına izin verilen bu uygulamalar yalnızca araç yazılımlarıyla gerçekleştirilebilmektedir. Kullanılan araç yazılımları arasında ilk sırada Chip Tunning gelmektedir. Chip Tunning; motor kontrol ünitesi üzerinden aracın mevcut yazılımının değiştirilmesi işlemidir.

Araç Yazılım Uygulamaları

Yeni nesil araçlar kendi üzerlerinde değişiklik yapılmasına izin vermesiyle birlikte birçok araç sahibinin de bu özellikleri kullanarak özel araçlarında değişikliğe gitmelerine ve kişileştirmenin geliştirilmesine katkı sağlamıştır. Araç yazılımları mevcut araçlarda bulunan elektronik kontrol ünitesi(ECU) üzerinden mevcut bilgileri kullanarak aracın işletim sisteminde değişiklik yapılmasıdır. Araç motorunda değişiklik yapılması uygulamaları ilk olarak Chip Tunning programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Chip Tunning kullanımı ilk olarak aracın motor performansını üretici firmanın vermiş olduğu limitler doğrultusunda değiştirilmesinde kullanılmaya başlandı. Programın geliştirilmesiyle birlikte araçta yakıt tüketiminin azaltılması, motor beygir gücünün değiştirilmesi, torkunun azaltılıp arttırılması, ateşleme ve yakıt sisteminin ayarlarının değiştirilmesi gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. Chip Tunning uygulaması doğru bir şekilde ve yetkili teknik servisler tarafından uygulandığında herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Araç Beygir Arttırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araç motorlarının içerisinde yer alan yanma odası olarak tabir edilen bölümde hava/yakıt karışımının yakılması neticesinde ortaya çıkan güce beygir gücü denir. Motorların beygir gücü aracın modeline, üretilen parçaların kalitesine, yakılan yakıtın cinsine ve silindir içerisine alınan hava miktarına göre değişiklik gösterir. Aracın beygir gücü firmanın üretim politikasına göre belirlenerek oluşturulur. Yeni nesil üretilen araçların mevcut beygir güçlerinde değişiklik yapılabilmesine firmalar belirli limitlere kadar müsaade etmektedir. Araç motorunda üretilen beygir gücünün değiştirilmesi hem yazılım hem de yazılımsız olarak çeşitli sistemleri motor aksamına eklenmekle yapılabilmektedir.

Yazılım kullanarak aracın beygir gücünü arttırmak için genellikle Chip Tuning programı kullanılır. Bu program elektronik kontrol sistemi üzerinden motorun mevcut işletim sisteminde bazı değişiklikleri yapmak suretiyle beygir gücünü arttırır. Araçların beygir gücünü yazılım yapmadan arttırmak için bir takım sistemler bulunmaktadır. Bu sistemler özel program kullanarak çeşitli adaptör ve bağlantı parçalarıyla motor aksamına yerleştirilerek yapılır. Piyasada yazılım olmadan beygir gücünü arttıran birçok sistem bulunmaktadır.

Chiptuning Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araçlarında Chip Tuning yazılımını kullanmak suretiyle değişiklik yapmak isteyenlerin bilmeleri gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Chip Tuning birçok avantajı beraberinden getirirken programın kurulması sırasında kullanılan yazılımın kalitesi, işlemi yapan kişinin tecrübesi, araçta kullanılacak olan ekipmanların sağlamlılığı ve dayanıklılığı önemlidir. Kalitesiz Chip Tuning kullanmak özellikle aracın motor aksamına zarar vermektedir. Özellikle yaz aylarında havanın en sıcak olduğu zaman dilimlerinde düşük kaliteli yakıt kullanıp ve aracın gazına tam performansla basıldığı zaman motorun yüksek sıcaklığa bağlı olarak yanmasına neden olabilir. Başarısız bir şekilde uygulanan Chip Tuning yazılımı motorun soğutma sistemini doğru hesaplayamayacağı için motorun aşırı ısınmasını ve silindir kapağındaki contanın yanmasına sebep olur. Bu gibi durumların önüne geçmek için ilk olarak kaliteli bir Chip Tuning yazılımı tercih edilmeli ve bu yazılım yetkili teknik servisler aracılığıyla araca uygulanmalıdır. Bu yazılımlar işinde uzman kişilerce, doğru programlar kullanılarak yapıldığında araç için düşük yakıt tüketimi, yüksek performans, istenilen seviyelerde güç ve tork sağlamaktadır. Bu yazılımlarla ilgili olarak bilinmesi gereken son husus aracın garanti kapsamından çıkarıldığını asla unutmayın!

CategoryCar Tuning
Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.