Çivili Lastik Nedir, Kullanımı Yasak mıdır? - Uludağ Group

Bu makalemizde çivili lastik ve çivilenebilir lastikler hakkında merak ettiğiniz konulara açıklık getirelim istedik. Çivili lastiklerin kullanım amacı, ve yasak olup olmadığı makalenin ayrıntıları içerisinde yer alacaktır.

Öncelikli olarak çivili lastik nedir? Bu sorunun yanıtını vererek başlayalım.

Çivili lastikler ağır kış şartlarında kullanılmak amacıyla üretilmiş ve lastiklerin sırtında metal çivilerin olduğu bir türdür. Yani bunu aynen futbolcuların ayakkabılarının altındaki çiviler gibi düşünebilirsiniz. Çivili lastiklerin amacı ise kar ve buzlu yollarda yola daha iyi tutunabilmeyi sağlamaktır. Çivili lastikler ağır kış şartları için uygundur ancak unutmamak gerekiyor ki bu lastikler geçtikleri yerde ciddi zararlar bırakıyorlar. Örneğin yol kaplamalarına zarar vererek etrafa küçük asfalt parçaları atıyorlar. Bu da ister istemez çevrenin kirletilmesine neden oluyor. Çivili lastiklerin asfalt zeminde hareket ederken çıkardığı seste gürültü anlamında rahatsızlık verici dolayısıyla bu lastikler güzel yol kavrıyor olsa da beraberinde performansın düşmesine ve çevrenin kirletilmesine neden oluyor.

Çivili lastikler buz ve karlı yolların haricinde kullanım olarak pek tavsiye edilmezler. Peki yukarıda bahsettiğimiz çevre zararlarından dolayı çivili lastiklerin kullanımı yasak mıdır?

Çivili Lastik Yasak mı?

Türkiye’de çivili lastiklerin kullanımlarına yalnızca buzun çok olduğu zeminlerde izin verilebiliyor. Buradan da anlaşılacağı üzere bu lastiklerin kullanımında herhangi bir yasaklama yoktur. Ancak kullanım alanı sınırlandırılmıştır.

Çivili Lastik İle çivilenebilir Lastik Farkı Ne?

Çivili lastikler sabit olarak lastiğin üzerinde metallerin olmasıyla oluşur. Ancak çivilenebilir lastikler istenildiği zaman sökülüp takılabilme özelliğine sahiptir. Çivilerin üzerine yerleştirilebildiği küçük yuvalara sahip olan bu lastiklerde yaklaşık olarak 80–100 adet çivi bulunur. Çivilenebilir lastiklerin kullanımları yaygın değildir. Kış şartlarında çivilenebilir lastikleri çivisiz bir şekilde kullandığınız zaman hiçbir faydasını göremezsiniz.

Çivili Lastikleri Nasıl Kullanmalı?

Ağır kış şartlarına sahip bir bölgede oturuyorsunuz ve çivili lastik aldınız ancak nasıl kullanmanız gerektiğini bilmiyorsunuz.  Lastiklerinizi taktıktan sonra sırtında lastiğin alıştırma süresine ulaştığınız zaman silinecek bir rodaj göstergesi bulunur bu da 500 km mesafe içinde mutlaka sakin bir araç kullanmayı gerektirir. Aksi takdirde çiviler zarar görebilecektir. Ani fren yapmaktan kaçınmalısınız. Lastikleriniz eşit bir şekilde aşınması gerekir bunun içinde 8 bin km’de bir rotasyon yapmalısınız.

Oto Servisi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Aracın Tavanı Nasıl Temizlenir?
Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.