Düz Vites mi, Otomatik Vites mi? - Uludağ Group

Otomatik Vites ile Düz Vites Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir araç satın alırken kafanızda otomatik mi, manüel mi sorusu oldukça sık sorulan sorular arasındadır. Ancak bu kararı vermeden önce aklınızda kalması için birkaç önemli nokta hakkında size bilgiler verelim istedik.

Sürüş Farkı

Otomatik vites ile manüel arasındaki ilk fark sürüşteki konfordur. Yani otomatik bir vitesi sürdüğünüz zaman vites değiştirmek gibi bir durumunuz olmayacağından dolayı direk olarak sürüşe odaklanırsınız. Otomatik vites arabayı sürerken kendinizi daha rahat hissedersiniz. Bunun içinde sürüş konforuna önem veriyorsanız farkı anlarsınız.

Performans Farkı

Manuel ya da otomatik araçlardaki performansa baktığımız zaman ise otomatik vitesli araçlarda devir kendiliğinden ayarlanır. Dolayısıyla sizin ani hareket yapmanıza otomatik viteste izin verilmez. Aracın toparlanması ve hız yapabilmesi için belli bir devre gelmesi gerekir. Manüel şanzımanda ise buna gerek yoktur ve kendiniz istediğiniz zaman vites değiştirebilir ve aracınızı daha hızlı bir şekilde sürebilirsiniz.

Yakıt Farkı

Burada örnek verirken bundan 10 sene öncesine gidebiliriz. O zaman otomatik vitesli araçlar daha çok yakıyor diyebilirken günümüzde ise bu durum ortadan kalkmıştır. Otomatik vitesler manüel şanzımana göre biraz daha fazla yakıyor gibi algılansa da aslında burada bir kıyaslama yaptığımız zaman arada çok büyük farklar olduğunu söylemek mümkün değildir.

Maliyet Farkı

Otomatik aracınızı teknik servise bakım için götürdüğünüz zaman manüel bir araçtan daha fazla maliyetle karşılaşırsınız. Özellikle de aracınız dizel ve otomatikse o zaman maliyet bazen gözünüzü korkutabilecektir.

Otomatik şanzımanlı bir aracın satışı manüel araçlara göre biraz daha hızlıdır. Eskide insanlar otomatik araç almak istemezlerken şimdilerde otomatik viteslere rağbetinde daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.