Gaz Göstergesi Arızası ve Nedenleri - Uludağ Group

Araçlarda Gaz Göstergesi Arızası ve Sebepleri

Aracınızda gaz göstergesinin çalışmadığını anlamanın yolu LPG ışığının yanmaması olarak belirtilir. Ya da LPG full gösteriyorken bir anda bitmesi gibi farklı sebeplerle kendisini gösterebilir. Bu yazımızda herkesin rahat bir şekilde anlayabilmesi için LPG gösterge sorunun nasıl giderileceğine dair paylaşım yapalım istedik. Konuya derinlemesine dalmadan önce isterseniz LPG göstergesi ışıklarının mantığına bir bakalım.

Gösterge Işıkları Nasıl Çalışır?

LPG tankı içerisinde bulunan şamandra yakıtın miktarına göre hareket eder ve sensörlere haber göndererek yakıt miktarını kablo vasıtasıyla düğmeye gönderir bu sayede de ışıkların yanması sağlanmış olur. Yani mantık olarak LPG göstergesi, şamandıra, sensör ve sensör kablosu olarak birbirini tamamlar. Bu üç kaynaktan birisinde sorunun olması halinde ise göstergeniz bozuk olarak çalışacak ve yakıtınız hakkında net bir bilgi de alamayacaksınız.

LPG Gösterge Arıza Türleri

Deponuz dolu olduğu halde boş gösteriyor olması

Deponuz boş olsa da full dolu gösteriyor olması

Yakıt deposundaki yakıt miktarını eksik ya da fazla göstermesi

Yeşil ışığın hızlıca sönerek kırmızıya dönmesi

Sensör Kablosu Arızası Belirtileri

LPG göstergesiyle ilgili olarak şikayetiniz ne olursa olsun ilk bakmanız gereken yer LPG sensörüne giden kablolardır. Aracın altın sürtülmesi sonucunda bu kablolar koptuğundan dolayı genelde arıza durumu meydana gelebilir. Kabloda oksitlenme olmuşsa bu da göstergenin bozulmasına neden olacaktır.

Sensör İbresinin Çeşitli Sebeplerden Sürekli Sabit Kalması

Daha öncede söylediğimiz gibi sensör camı içerisine kaçan nem ve toz sensördeki ibrenin hareket etmesini engelleyip sürekli sabit konumda kalarak yakıt deposu boş olsada gaz göstergesi sürekli full gösteriyor veya depo dolu fakat gösterge ışıkları sürekli kırmızı yanıyor şikayeti üzerine  araç sahibinin LPG servisine uğramasına yol açar.

Şamandıra Sensör Camı Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Şamandıra sensör camları hassastır. Aşırı derecede voltaj geldiğinde ya da tozdan etkilenerek arıza yaşanabilir. Bu arıza sonrasında ise gösterge kırmızı yanıp söner ya da depo boş olarak gösterir.

Oto Servisi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Aracın Tavanı Nasıl Temizlenir?
Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.