Katalitik Konvertör Arızası? - Uludağ Group

Katalitik Konvertör Arızası?

İçten yanmalı motorlu araçlar yanma sırasında bazı zararlı gazlar meydana getirirler. Bu gazlar araç sayısı çoğaldıkça giderek çevreye daha çok zarar verici hale dönüşmeye başlamıştır. Otomobillerin egzozlarından çıkan bu zararlı gazlarda dönem dönem kısıtlamaya alınmıştır. Bunun üzerine otomobil firmaları da bu sistemlerini kendilerine göre daha fazla geliştirerek AR-GE çalışmalarına hız vermişler. Netide ise 1990’lı yıllardan itibaren araçlarda katalitik konvertörler kullanılması sağlanmıştır. Bu sistemler halk arasında ve sanayi dilinde katalizör şeklinde tanımlanmıştır. Yani egzos hattına eklenmiş olan ve içinde binlerce küçük deliğin olduğu fitre şeklindedir. Sistem motordan gelen gücü biraz törpüleme yaparak zehirli gaz üretimini bir miktar azaltacaktır.

Katalizör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobillerde LPG kullanımı ve sürücüden kaynaklanan nedenlerden dolayı katalizörün ömrü de daha çabuk dolar. Özellikle de kalitesiz yakıt kullanımı bu filtrenin dolmasında büyük bir etken olarak bilinir. Turbosu olan araçlarda ise sürekli olarak alt devirlerde bir performans sergileniyor olması yanma odasına giden yakıtın yanmadan kurum şeklinde atılmasına neden olur ve bu da katalizörün dolmasını sağlar. Bu şekilde durumlarda tıkanma ise aracın alt seviyedeki performansında düşmeye neden olacaktır. Sürücüler araçlarındai performans düşüşlerinin nedenini bilmiyorlarsa bu durumda katalizörün mutlaka kontrol edilmesi sağlanabilir. Günümüzde artık bu sistemlerin sökülüp kontrolü sanayilerde rahatlıkla yapılabiliyor. Ancak çevreye bu şekilde zararlı gaz salınacağını da unutmamak gerekir.

Katalitik konvertör yani katalizörün değiştirilmesi maliyetli olacaktır. bu nedenle de bazı araç sürücüleri iptal etme yoluna gitmiştir. Ancak bunun çevre için Zaralı olmasında kaynaklı biz tavsiye etmiyor ve önermiyoruz. Özellikle de dizel araçlarda katalizör iptal edilmesi halinde kansorejen maddelerde havaya salınmış olacaktır.

Günümüzde katalitik konvertörler üç yollu olarak üretilmiştir. Bu sayede daha uzun ömürlü olması sağlanmış olur. Eski tip olanlarda tıkanma daha fazla yaşanır.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki katalitik konvertör bir nevi karbonmonoksit’i karbondioksit’e çevirirerek kimyasal bir reaksiyon yapar bu da zararlı gazların zararsız hale getirilmesini sağlar.

Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.