Kışın Aracın Donmaması Nasıl Sağlanır? - Uludağ Group

Sürücüler için en sıkıntılı bakım zamanları kış dönemidir. Çünkü kışın araçların teknik olarak çalışma sistemleri daha fazla sıkıntı yaşayacağı için aracınıza kış bakımında daha fazla önem vermek durumundasınız. Kışın havaların derecesi ister istemez ciddi bir düşüş içerisine girer bu nedenle de kötü hava koşulları aracın çalışmasında ufak müdahaleler gerektirebilir.

Kışlık Araç Bakımı

Araçların yazlık ve kışlık bakımı çok önemli bunun altını çizerek başlayalım. Ancak kışın dondurucu soğukların yaşanıyor olması motor içerisindeki suyunda donmasına neden olur. Motor soğutma sisteminin zarar görmemesi için ise içerisine belli derece de antifiriz eklenmesi gerekir. Aracınızın yürüyen aksamı diferansiyel,fren,direksiyon ve şanzıman yağların mutlaka kontrol edilmesi ve gerekirse değiştirilmesi de bakım sırasında yapılmalıdır.

Kışın araç bakımı yapılırken tüm kontrollerinin eksiksiz olarak yapılması şarttır. Bunun için aracınızda şurası daha önemlidir denilecek bir yer yoktur. aracın tüm aksamlarının gözden geçirilmesi sizin güvenliğiniz açısından önemlidir. Aracın bakımlarının atlatılması demek unutmayın ki motorun zarar görebileceği demektir. Hatta aracın yakıt tüketimine varıncaya kadar pek çok faktörü önemli ölçüde etkiliyor.

Aracın bakımları sırasında lastiklerinde kontrolden geçirilmesi şarttır. Eğer ki lastiklerinizin dişleri iyiyse o zaman hava basıncını mutlaka kontrol etmelisiniz. Yola çıkmadan önce bunlar mutlaka kontrol edilmelidir.

Günlük Kullanım

Eğer ki siz aracınızın kışın donmaması için tüm bakımlarını eksiksiz olarak yaptırmışsanız o zaman sıra akünüze geldi demektir. kışın arabaların donmasında akünün etkisi büyüktür. Akü zayıf olduğu zaman araç çalışmayacaktır. Hava değişimleri akünüzün saf suyunu ve asit seviyesini değiştirecektir. Eğer ki aracınızı her gün düzenli olarak kullanmıyorsanız o zaman günde 1 kez 10 dakika boyunca mutlaka aracınızı çalıştırmalısınız.  Aracınızı park ederken güneş görebileceği bir yere bırakmak iyi olacaktır.

Kışın aracı çalıştırırken vurdurarak çalıştırmak ya da araç rölantide çalışıyorken gereksiz gaz vermek aracınıza zarar verecektir.  Aracınızı park ettiğinizde aynaların donmamasını istiyorsanız kilitli poşetler işinize yarayacaktır.

Sileceklerin donmamasını istiyorsanız onları kaldırmanız yeterli olacaktır.

Aracınızı günlük olarak kullanıyorsanız o zaman kışlık kullanımlarda işinizi görecek ekipmanları mutlaka kontrol etmelisiniz.  Yedek bir cam suyu bagajınızda iyi olacaktır. buz temizleyici camlarınızın buzlarını temizlemede size yardımcı olur.

Kış aylarındaki en önemli yardımcımız zinciri unutmayın.

Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.