LPG Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? - Uludağ Group

Türkiye’de yaklaşık olarak 4 Milyona yakın LPG araç bulunuyor ve bu rakamın neredeyse tamamı da depoya gaz yerine hava basılıyor mu? Sorusu oluyor.

Yakıttan Yakıta Kalite Farklı Olur mu?

Etrafınızdaki sürücülerle bir konuşun daima şu istasyondan alıyorum şu kadar yol gidiyorum, diğerinden alıyorum o kadar gitmiyor konuşmasının döndüğünü göreceksiniz.  Aslında bu sorunun belki de pompacıların bile bilmediği bir yanıtı vardır. Türkiye’de hangi istasyona giderseniz gidin 10 araçtan bir tanesinin başına bu durum gelir. Pompacının gaz bastığı tabancanın ucuna valf metre takılması gerekir ancak bu çoğu pompacıda yoktur. Yani siz nereden gaz alırsanız alın aslında 2–3 litrenin fazladan parasını ödüyorsunuz. Gazın kalitesine baktığımız zaman Türkiye’ye gelen gaz gemilerle tankerlere dağıtılır ve burada gelen gaz aynıyken dağıtılan istasyonlar farklıdır.

Şimdi aldığınız gazın daha çok km yaptığına bir bakalım ;

Siz aracınızla belli bir miktar gaz almak istediniz. Pompacı pompayı yakıt deposuna taktı ve sonra diğer araca gitti. Sonrasında ise sizin alacağınız 20 TL’lik yakıt bitti ve pompa durdu. Aslında bu hortumda kalan fazla LPG basınç yoluyla aracınıza dolmaya devam ediyor. Normal olarak da siz aslında 20 TL’den daha fazla yakıt aldınız. Yani aracınızdan pompa ne kadar geç çıkarılırsa o kadar iyidir.

Şimdi neden daha az km gittiğinize bir bakalım;

Sizin aracınıza hortumdaki tüm gaz gitti ve sizden sonra gelen araç pompaya yanaştı. Aracına 20 TL’lik yakıt aldı ve pompa çalıştı. Hortumda gaz kalmamış olduğundan dolayı bir müddet hava üflemesi meydana geliyor dolayısıyla araca yakıt gelene kadar hava basılmış oluyor.

İşte yukarıda belirtmiş olduğumuz örnekler aslında LPG pompalarında olması gereken valf metrenin ne kadar önemli olduğunu da görmüş oluyoruz. Dolayısıyla etrafınıza bir bakın aynı LPG istasyonunun güzel olduğunu da güzel olmadığını da söyleyen insanlar vardır.

Bu durumun farkında olan sürücüler ise kendilerince bir yöntem geliştirmişler. Araçlarına yakıt alırken tam bitime yakın pompacıya para vererek onu oyalamaya çalışmaktalar. Bu sayede para üzeri alınırken pompa geç çıkmış oluyor.

LPG Sigortası Neden Atar?
LPG, Benzin ve Dizel Araç Kıyaslaması
Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.