LPG Çevre Dostumudur? - Uludağ Group

LPG ve Çevre

Dünya nüfusu hızlı bir şekilde artarken büyükşehirlere göçler beraberinde çevre sorunlarını da ortaya çıkardı. Dolayısıyla yaşam kalitesi ve insanlığın geleceğini ön plana aldığımız zaman çevreye verdiğimiz rahatsızlığın boyutları da ortaya çıkmış konumda. Gelişen teknoloji ve insanın doğaya hoyratça davranışı bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde yapılanlar yaşanılabilir bir dünya cümlesinin de endişeli hal dönüşmesini sağladı.

Yaşanılabilir bir dünya denildiğinde ise ilk olarak akla enerji ihtiyacı geliyor ve yapılan çalışmaların tamamı enerjiyi doğru kaynaklardan geleceğe taşıma konusunda oluyor. Bunun içinde ihtiyaç duyulan tüm önlemleri almak gerekiyor. Dünyada enerji konusunda pek çok zorlayıcı önlemlerin alındığını biliyoruz. Zorlayıcı olan önlemlere baktığımız zaman Kyoto protokolü buna açık bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Bu protokole Türkiye’de taraftar ve özellikle de ozon tabakasının zarar görmemesine karşı sera gazı konusunda çalışmaların yapıldığını biliyoruz. İşte bu noktada sürdürülebilir enerji kaynakları konusunda LPG’nin çevreye vermiş olduğu katkıyı görmezden gelmemek gerekiyor.

LPG’nin Enerjiye Katkısı

LPG propan ve bütan bileşenlerinin de içerisinde yer aldığı bir karışımdır. Doğal gazın çıkarılması esnasında doğal olarak açığa çıkar. Düşük karbonludur ve çevreye en az zarar verebilecek bir yakıt türü olarak kabul edilmiştir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar neticesinde sera gazı salınımını azaltmış olduğu ve hava kalitesine katkı sağladığı kabul edilmiştir. Bunun içinde dünyada pek çok ülke tarafından önerilen ve tavsiye edilen bir yakıt haline gelmiştir. Doğalgazın yenilenebilir olmasında ve temininde hiçbir sorun yoktur. Türkiye’de yeni yeni ortaya çıkan kaynaklarda bunun bir göstergesi olarak bilinir.  LPG diğer yakıt kaynaklarına göre daha az tüketilip daha fazla enerji ortaya çıkarmış olduğundan dolayı enerji dostu olmasının yanı sıra ekonomiktir. LPG doğada istenilen her yere mobil olarak da taşınabilir. Bunun için büyükşehirlerden tutun da kırsal kesimlere varıncaya kadar pek çok noktada rahatlıkla kullanılabilmektedir. Türkiye’de otomobilleri ele aldığımız zaman ise neredeyse % 70 oranında bir rakamda LPG’li otomobil mevcuttur. Bu oranı da hem ekonomik olması hem de her yere rahatlıkla ulaşabilir olmuştur.

CategoryLPG
Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.