LPG dönüşümü araçlar için her ne kadar tasarruflu olsa da gerekli güvenlik önlemleri ve bakımları yapılmadığı zaman ciddi bir tehlikeye dönüşebilir. Bu yüzden gerekli görülen bakımların ve önlemlerin rutin olarak yapılması gerekir. Bu yazımızda LPG Dönüşümü öncesi ve sonrası araç kontrolleri, güvenlik önlemleri, muhtemel arıza ve nedenlerine değindik.

LPG Dönüşümü Öncesi Araç Kontrolü?

Benzinli araçların LPG’ye dönüşümü yapılmadan önce araç motorunda birtakım kontrollerin yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan kontroller sistemin sorunsuz takılmasını ve araç üzerinde en verimli şekilde çalışmasını sağlamak için yapılır.

LPG dönüşüm öncesi ateşleme sisteminde yapılan kontroller de ister eski ister yeni nesil ateşleme sistemine sahip olan motorlarda ateşleme sisteminin bakımları dönüşüm öncesi yapılmış olmalıdır. Özellikle silindir içerisinde yanmayı sağlayan ateşleme sistemi parçası olan bujilerin tırnak açıklıkları kontrol edilmelidir.

LPG dönüşüm öncesi yakıt sisteminde yapılan kontrollerin amacı aracın performansını en verimli şekilde çalışmasını ve yakıt tüketimini en ekonomik seviyede tutulmasını sağlamaktır. Yakıt sisteminde yapılması gereken kontroller genellikle sistemin temizliğine yönelik yapılan kontroller olup hava filtresinin değişim zamanın kontrol edilmesi ve gerekiyorsa yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Eski nesil yakıt sistemine sahip araçlarda karbüratör parçasının temizliğine dikkat edilmeli ve LPG dönüşümü öncesinde aracın benzinle çalışırken devir ayarı yapılması gerekmektedir.

LPG Dönüşüm Sonrası Araç Kontrolü?

Dönüşüm sonrası yapılan kontroller genellikle LPG sistemine ait kontroller olup elektrik tesisatı kontrolü, regülatörde meydana gelen yabancı madde birikiminin temizlenmesi, sistemin sahip olduğu filtrelerin zamanında değiştirilmesi, düzenli olarak sistemin bağlantı noktalarının ve hortumlarının kontrol edilmesi, LPG sisteminde basınç düşürücünün kademelerinin kontrolünün yapılması ve gönderilen basıncı karşılayan diyaframın temizliğini kontrolünün yapılması gerekmektedir. Sistemin araç üzerine monte edilmesinden sonra vize işlemleri sırasında Makine Mühendisleri Odası’ndan kontrol ettirilmiş olarak sızdırmazlık raporunun temin edilmesi gerekir. Ayrıca LPG dönüşümü sonrası dikkat edilmesi gerekenlerin başında aracın her yıl ya da 10.000 km de bir bakımının yapılması gerekmektedir.

Muhtemel arızalar ve nedenleri

LPG sisteminde meydana gelen arıza ve nedenleri aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir;

 • LPG dönüşümü sonrasında her iki yakıtta da motor çalışmıyorsa elektrik devresinden gelen akıma bakılmalıdır. Araçlarda 12 volt elektrik akımı kullanıldığından sistemin voltajı kontrol edilmelidir. Ayrıca aracın motoruna gelen tüm bağlantı noktalarının kontrol edilmesi gerekir. Aynı şekilde elektrik devresinin sahip olduğu sigortanın da kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Motorun her iki yakıtta da tam güçte çalışması gerekir. LPG kullanılırken sorun yaşanıyorsa; sistemde yer alan regülatörün ve motorun sahip olduğu termostatın kontrol edilmesi gerekir.
 • LPG’li yakıt kullanılırken araç fazla yakıt tüketiyorsa mutlaka hava filtresinin değişim zamanı gelmiştir. Hava filtresinin temizletilmesinden ziyade mutlaka değiştirilmesi gerekir.
 • Araç gün içinde benzinle çalışıp LPG ile çalışmıyorsa; sistemin vanasının açık olup olmadığı, sistem hortumlarında ezikliğin meydana gelip gelmediğini ve sistemde meydana gelebilecek tıkanmanın olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Motor rölantisi LPG ile çalışırken, benzinle çalıştığı devre göre daha yüksektir. Eğer LPG ile çalışırken rölanti düzensizse gaz kesicide yer alan kâğıt filtrenin değiştirilmesi gerekmektedir.
 • LPG ile çalışırken motorda tekleme meydana geliyorsa, mutlaka sistemin mikser parçasında sıkıntı var demektir.
 • Sistemin düzenli çalışması için kullanılan hortumlar 10.000 km de bir veya her yıl değiştirilmesi gerekir.
 • Sistemde bulunan basınç düşürücü gaz beynin 5.000 km de bir temizlenmesi gerekmektedir.
 • Ateşleme sisteminin parçası ve silindir içerisindeki hava-yakıt karışımını ateşleyen bujilerin düzenli olarak kontrol edilmelidir.
 • LPG de çalışırken araç gaz yemiyorsa gaz valfinin kontrol edilmesi gerekir.

LPG’de Güvenlik ve Önlemler

LPG’li araçta herhangi bir kaçak durumunda alınması gereken güvenlik önlemleri;

 • LPG’ye yanıcı ve yakıcı etkisi bulunan sigara, ateşli madde vb. ürünlerle asla yaklaşılmamalı.
 • Sistemde kullanılan yakıt tanklarının üretim tarihi kontrol edilmesi ve 10 yılda bir değiştirilmeli.
 • LPG ağır olduğundan bulunduğu ortamdaki havayı uzaklaştırarak kendine yer edinir ve zehirlenmenin yaşanmasına neden olabilir.
 • LPG satın alırken deponun alacağı miktarla ilgili müdahale edilmemelidir.
 • LPG dolum ağzı aracın dışında olması gerekir.
 • LPG araçların kapalı otoparklara park edilmemesi gerekir.
 • Herhangi bir sızıntı karşısında müdahale edilmesi gerekmektedir. Büyük çaplı bir sızıntı olduğunda güvenlik amaçlı olarak itfaiye ve polise haber verilmelidir.