LPG Güvenli mi? - Uludağ Group

LPG güvenli mi sorusu araçlarına ilk kez bir LPG taktıran ya da taktırmak isteyen kişi için merak edilen en önemli soruların başında geliyor. Biz de bu makalemizde LPG güvenli mi, ne kadar güvenli, riskleri var mıdır? Bu konu hakkında bilgiler verelim istedik. Sözü uzatmadan hemen başlayalım LPG en az diğer yakıt türleri kadar güvenli olan bir sistemdir. Benzine alternatif olduğu için de isterseniz bu ikisi arasındaki güven konusunu biraz daha alalım.

LPG TANKI

LPG tankının üretimi ağır çelikten yapılmıştır ve kalınlığı 3 ile 6 mm olarak yapılır. Yani otomobildeki benzin takıyla kıyasladığımız zaman yaklaşık olarak 3 at daha kalın ve sağlamdır.  Benzinli araçların plastik ya da saç alışımlı depolarından çok daha fazla güvenlidir. LPG tankına bir örnek verecek olursak bir merminin delemeyeceği ya da dışarıdan gelebilecek bir darbeden çok daha dayanıklıdır.

Benzin yanıcı bir maddedir ve sıcaklık değeri 246 dereceyi bulduğunda tutuşur. LPG’nin ise tutuşma derecesi 470’dir. Dolayısıyla LPG’nin tutuşması için daha yüksek bir sıcaklığın olması gerekir. Benzin tankı ile LPG tankı arasındaki sızdırmazlık tehlikelerine baktığımızda ise benzin tankı çok daha kolay alev alıp patlayabilir. Bu konu daha önce pek çok testte kanıtlanmış ve videosu çekilmiştir.

LPG TANKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

LPG tankları köşesiz olarak üretilirler nedeni ise sıkışmanın olmaması ve böyle durumda gazın kolaylıkla kurtulması.

LPG tanklarında elektro valf vardır. Bu da elektrik kesildiğinde gaz akışının tanktan kesilmesini sağlayacaktır. Örneğin aracınızı istop ettiğinizde gaz akışı direk olarak kesilir.

Herhangi bir darbe ya da kaçak olması halinde basınç valfi devreye girer ve gazın akışının durmasını sağlar.

LPG tankları %80 oranında doldurulur ve % 20’lik bölüm ise emniyet olması açısından boş bırakılır. Özellikle sıcak havada LPG’nin genişlemesi halinde sorun yaşanmaması sağlanır.

LPG tankları 30 bara kadar dayanır ancak basınç 10 bar civarındadır.

Aracın aniden alev alma ihtimaline karşın depodaki gaz kontrollü bir şekilde yanarak dışarıya atılır.

Oto Servisi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Aracın Tavanı Nasıl Temizlenir?
Düz Vites mi, Otomatik Vites mi?
Ateşleme Sistemi Arızaları

One Trackback

  1. […] püskürtürler ve bu sayede çalışırlar. LPG’li araçlarda ise durum biraz daha farklıdır. LPG hava ile birleşerek bir kıvılcım ortaya çıkması gerekir. Bu sayede alev alır. Yani […]

Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.