LPG, ham petrol veya doğal gaz yataklarından elde edilen sıvılaştırılmış petrol gazıdır. Kokusuz ve renksiz özelliğe sahip olan bu madde normal şartlarda gaz halinde bulunur. Çeşitli ortamlarda ve sistemlerde kullanılabilmesi için basınç yöntemiyle sıvılaştırma yöntemiyle sıvı halde kaplarda saklanır. Yanıcı bir etkiye sahip olan LPG gaz halindeyken havadan ağır olduğu için genellikle kaçak durumunda yer zemininde birikme yapar. Dünya genelinde doğal üretiminin her geçen gün artmasıyla birlikte LPG üretiminde de büyük artış görülmektedir.

LPG Nasıl Üretilir?

Dünya genelinde LPG ilk olarak 1810 yılında İngiltere de kullanılmaya başlamıştır. Likit Petrol Gazı olarak bilinen bu madde petrol yataklarında ve doğal yataklarında yapılan damıtılma ve parçalanma sırasında elde edilir. Ülkemizde kullanılan LPG basınç altında sıvılaştırılarak saklanması veya kullanılması gereken kaplara konulur. Bu madde propan ve bütan gazlarının bileşiminden meydana gelir. Ülkemizdeki şartlar göz önünde bulundurularak LPG maddesi %30 propan ve %70 bütan bileşimiyle bir araya getirilerek sıvı olarak kullanılır.

LPG’nin Avantajları Nelerdir?

  • LGP sahip olduğu kimyasal yapısından dolayı çevreye daha uyumlu bir maddedir.
  • Doğal gaz gibi herhangi bir alt yapıya ihtiyaç duymadan her türlü mekânda kullanılabilir.
  • LPG istenildiğinde taşınması ve saklanması kolay bir maddedir.
  • Piyasada kullanılan diğer yakıt türlerine göre daha verimlidir.
  • LPG sahip olduğu enerji sayesinde istenilen her yerde yaşam biriminin ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir.
  • LPG’nin kullanım şartlarına uyulması halinde son derece güvenli bir yakıt olabilir.

Araçlarda kullanılan LPG yakıtı sıvı halden gaz haline düşük sıcaklıklarda geçebildiği için motorun parçalarına zarar vermeden uzun ömürlü olarak kullanılmasını sağlar. Özellikle diğer sıvı yakıtların aksine çevreye karşı olan duyarlılığıyla ön plana çıkmaktadır.