LPG Sıralı Sistem Nedir? - LPG Nedir? - Uludağ Group

Sıralı Sistem Nedir?

Sıralı sistem enjeksiyonlu otomobillere montajı yapılabilen bir LPG çeşididir. Bu sistemin özelliğine baktığımız zaman aracın performansında hiçbir şekilde düşüş meydana getirmemesidir. Yani araç benzin ile çalışıyorken nasıl sorunsuz bir biçimde hareket ediyorsa aynı şekilde sıralı sistem LPG ile de yoluna devam etmektedir. Dolayısıyla sürücüler rahat kullanımından dolayı tercih ederler.

Günümüz teknolojisi her alanda olduğu gibi özellikle otomobil sanayinde de güçlü adımlar atmış, araca göre geliştirilen yakıt sistemlerini ortaya çıkarmıştır. Yeni sistemlerin eskiye göre hem donanım hem de kullanım bakımından çok ileri seviyede olması, araçların da sorunsuz bir şekilde çalışması için gerekli ortamı hazırlamıştır. Sıralı sistem yalnız bizi ülkemizde değil dünyanın birçok ülkesinde de kullanılmaya başlamış ve talep görmüştür. Sıralı otogaz sistemlerinde bir elektronik kontrol ünitesi, basınç sensoru, gösterge paneli, şamandıra ve gaz dolum ağzı mevcuttur. Sistem bu kadar basit parçalardan oluşuyor olsa da bu parçaların yaptığı görevlerin çok büyük olduğunu söyleyebiliriz.  Sıralı otogaz sistemleri bir kez ayar yaptıktan sonra aynı ayarın kaybolmaması yönünden de sürücülere avantaj sağlar. Sistemin çalışma mantığına baktığımız zaman ise aşağıdaki gibi bir durum söz konusudur.

Sıralı Sistemlerin Çalışma Prensibi

Sıralı sistemin monte edilmiş olduğu bir araç öncelikli olarak benzin ile çalışır. Aracın motor sıcaklığı yani suyun sıcaklığı 35–40 dereceyi bulduğunda ise ısı sensörü tarafından elektronik kontrol ünitesine sinyal gönderilerek aracın gaz sisteminin harekete geçmesi çağrısı yapılır. Bu durumda artık araç gelen benzini keserek gaz ile çalışmaya devam eder. Bu geçiş ise 25 sn arasında olan bir sürede gerçekleşir ve sürücü bu geçişlerden hiçbir şekilde rahatsız olmaz. Karbüratörlü araçlarda ise kontrol tamamen manüel olarak yapılmış olduğundan aracınızı istediğiniz zaman benzine ya da gaza alabilmek gibi bir durumunuz söz konusu olacaktır. Sıralı sistemlerde her şey beyin tarafından yapılmış olduğundan dolayı sürücü kesinlikle elle müdahale yapmaz ve bu geçişler kendiliğinden ve otomatik olarak yapılır. Bu da bir takım gaz sorunlarının yaşanmamasına neden olacaktır. Aracınızın enjektörleri benzin sistemi gibi pek çok noktadan püskürtmeli olarak hareket eder ve bunun içinde araç benzin ya da gaz ile giderken hiçbir şekilde performans kaybı yaşamaz.

Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.