LPG’li Araç Kapalı Otoparka Girebilir mi? - Uludağ Group

Dünyada otomobil teknolojisi çok hızlı bir şekilde gelişirken Türkiye’deki araçların büyük çoğunluğunun benzin yerine LPG kullanıyor olması LPG’li araçların kapalı otoparklara alınıp alınmaması konusunu gündemden düşürmüyor. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konuya ilişkin olarak yeni bir yönetmelik hazırlayarak sektöre sundu. LPG’nin kapalı otoparklara alınma nedenlerinin başında gelen yangın ihtimalinden dolayı konut olarak kullanılan binalara LPG’li araçların girişleri yine gündem dışında bırakıldı. Yani LPG takılı olan bir araç standartlara uygun olması halinde kapalı otoparklara giriş yapabilecekler. Bunun içinde LPG’li araçların girmesi serbest olan kapalı otoparklar TSE standartlarına uygunluk belgesi almaları gerekiyor. Bunun yanı sıra bu otoparkların en yakınındaki itfaiyeden de izin belgesi alması şartı var.

Sistem Nasıl İşleyecek?

Yukarıda belirttiğimiz gibi standart dahilinde izin alınması halinde otopark sürekli olarak denetim yapılacak. Denetim ise periyodik izni veren tarafından gerçekleştirilecek.  İzni almış olan bir otopark ise izin belgesini 70×50 ölçülerinde ve araçların rahatlıkla görebilecekleri bir yere asacaklar. Araçlarda ise LPG olduğuna dair işaretler olacak ve görevliler bu işaret ya da barkodlarla araçları içeri alabilecekler. Araçta eğer ki barkod ya da işaret yoksa bu durumda dışarıya park edilecek.

Konu sürekli olarak gündemde olduğundan dolayı Enerji, TSE, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapılacak yeni düzenleme üzerinde çalışıyorlar. Ancak önce yangın yönetmeliğinin değiştirilmesi gerekiyor. Yönetmeliğin kabul edilmesinin ardından ise LPG’li araçlar artık AVM’lere, otellere, konutlara, işletmelere girebilecekler.

LPG’li Araçlara Kapalı Otopark Yasağı Kalkmalı mı?

Otomobil sektörü LPG yasağının kalkması konusunda talepte bulunuyorlar bu sayede hem daha ekonomik hem de çevreci araçların üretimi yapılacak. Üstelik bu sayede LPG’li araç üretiminde yaklaşık olarak % 50 oranında bir artış söz konusu olacaktır. Akaryakıt fiyatlarında yaşanan artış dizelde de kendisini gösterince insanlar artık daha fazla LPG’li araç kullanımına ilgi göstermeye başladılar.

Şu an otomobillere baktığımız zaman daha az yakıt tüketiminden dolayı sürücülerin dizel araçlara doğru yönelmiş oldukları görülüyor. Ancak dünyaya baktığımız zaman pek çok ülkede de dizel araçların artık yasaklandığını görüyoruz. LPG’nin çevre dostu olduğunu düşünürsek daha temiz ve yaşanılabilir bir doğa için LPG’li araçlara teşvikinde olması gerekiyor.

LPG Sigortası Neden Atar?
LPG, Benzin ve Dizel Araç Kıyaslaması
Prins EcoMax LPG Sistemi
Gaz Göstergesi Arızası ve Nedenleri
Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.