LPG’li Araçlarda Muayene Dönemleri - Uludağ Group

LPG’li araçlarda ve diğer araçlarda muayene dönemleri eskiden olduğu gibi zahmetlice gerçekleştirilmiyor. Muayene öncesinde alınacak randevu sonrasında ne zaman ve saat kaçta gibi ayrıntıları bilerek işlemlerinizi gerçekleştiriyorsunuz. Bunun içinde muayene size bir yük olmaktan çıkıyor. Hususi otomobiller 2 yılda bir muayene yaptırılırken ticari araçlarda bu süre her yıl olarak değişiyor. Aracınızın muayene zamanını kaçırdığınız zaman ise eksik muayene süresine göre ceza ödemesi ile karşılaşıyorsunuz ve aracınız muayene yaptırılana kadar trafikten men ediliyor.

Muayene sırasında da yanınızda olması gereken belgelerin mutlaka getirilmesi şart. Bu belgelerden birisi ya da birkaç tanesinin olmaması durumunda ise aracınızın muayenesinin yapılmayacağını unutmamanız gerekiyor. Araçlar için muayene esnasında zorunlu olan belgeler ruhsat, trafik sigortası ve LPG montaj belgesidir.

Eskiden Makine Mühendisleri Odasından ve ya TSE’den sızdırmazlık raporu almanız gerekiyordu 2018 yılından itibaren bu düzenleme de kaldırıldı.

LPG’li Araç Muayenesi Nerede Yapılır?

LPG’li araçlar diğer araçlarla aynı şekilde muayeneye alınıyor. TÜVTÜRK araç muayene istasyonunda yapılması gereken bu işlemler Türkiye’nin 81 ilinde de mevcut. Bugün 73 gezici ve 197 sabit olmak üzere Türkiye’ye 270 adet TUVTURK istasyonu bulunuyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi internet üzerinden online olarak bulunduğunuz ildeki size en yakın muayene istasyonunu seçmeniz yeterli oluyor. Muayene sırası alabilmeniz için aracınızla ilgili olarak hiçbir cezanın ve başka yaptırımın olmaması gerekiyor. Aracınızla ilgili herhangi bir ceza veya vergi borcu mevcutsa bunlar ödendikten sonra sıra alınabiliyor.

LPG’li Araç Muayenesinde Nelere Bakılıyor?

Tüm araçlar için geçerli olan standart kontrollerin yanında LPG’li araçlar için yapılan ek kontroller de mevcut. Bunlardan ilki sızdırmazlık kontrolü. LPG sisteminin tüm parçaları sızdırmazlık kontrolünden mutlaka geçiriliyor. Muayenede, LPG tankı ve araç altından geçen bakır boru da özellikle dikkat edilen noktalardan.

Oto Servisi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Aracın Tavanı Nasıl Temizlenir?
Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.