Otomatik mi, Düz Vites mi Daha İyi? - Uludağ Group

Sürücüler şanzıman konusunda her zaman bir tereddüt yaşar. Özellikle de yeni nesil araçlara baktığımız zaman şanzıman konusunda ciddi bir değişimin söz konusu olduğunu görebiliyoruz. Sürücüler bu noktada eski araçlarla yeni araçları birbirine karıştırmaması gerekiyor. Çünkü eski tip otomatik araçlarla yeni nesil otomatik araçlar arasında dağlar kadar fark vardır. Bunun içinde otomatik mi, düz vites mi? Sorusunun yanıtını ararken bu ayrımı çok iyi öğrenmiş olmaları gerekir.

Aşağıda otomatik araçlarla düz vitesli araçlar arasındaki farkları sizin için bir araya toparladık bu sayede karar verme aşaması biraz daha kolaylaşabilir.

Sürüşteki Farklılıklar

Otomatik vites ile manüel arasındaki ilk fark sürüşteki konfordur. Yani otomatik bir vitesi sürdüğünüz zaman vites değiştirmek gibi bir durumunuz olmayacağından dolayı direk olarak sürüşe odaklanırsınız. Otomatik vites arabayı sürerken kendinizi daha rahat hissedersiniz. Bunun içinde sürüş konforuna önem veriyorsanız farkı anlarsınız.

Performans Etkisi

Manuel ya da otomatik araçlardaki performansa baktığımız zaman ise otomatik vitesli araçlarda devir kendiliğinden ayarlanır. Dolayısıyla sizin ani hareket yapmanıza otomatik viteste izin verilmez. Aracın toparlanması ve hız yapabilmesi için belli bir devre gelmesi gerekir. Manüel şanzımanda ise buna gerek yoktur ve kendiniz istediğiniz zaman vites değiştirebilir ve aracınızı daha hızlı bir şekilde sürebilirsiniz.

Yakıt Tüketimi

Burada örnek verirken bundan 10 sene öncesine gidebiliriz. O zaman otomatik vitesli araçlar daha çok yakıyor diyebilirken günümüzde ise bu durum ortadan kalkmıştır. Otomatik vitesler manüel şanzımana göre biraz daha fazla yakıyor gibi algılansa da aslında burada bir kıyaslama yaptığımız zaman arada çok büyük farklar olduğunu söylemek mümkün değildir.

Fiyat Dengesi

Otomatik aracınızı teknik servise bakım için götürdüğünüz zaman manüel bir araçtan daha fazla maliyetle karşılaşırsınız. Özellikle de aracınız dizel ve otomatikse o zaman maliyet bazen gözünüzü korkutabilecektir.

Otomatik şanzımanlı bir aracın satışı manüel araçlara göre biraz daha hızlıdır. Eskide insanlar otomatik araç almak istemezlerken şimdilerde otomatik viteslere rağbetinde daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Düz Vites mi, Otomatik Vites mi?
Aracımın Rengini Değiştirmek İstiyorum
Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.