Otomobillerde Az Yakmanın Altın Kuralı - Uludağ Group

Bir aracınız varsa tahmin ediyorum ki cebinizi en çok yanan aracınızın harcadığı yakıttır. Ama bunu bir takım önlemlerle birlikte en aza indirebilirsiniz. Bu sayede gereksiz yakıt harcamalarının da önüne geçmiş olursunuz. Yeni araçları düşündüğünüzde klimasından tutun da vites değişimine kadar her şeyin yakıt tüketimini değiştirdiğini görüyoruz. Dolayısıyla bunun için aşağıda sıralayacağımız ana başlıklara ve içeriklerine göz atmanız ve aklınızın bir köşesine kayıt etmenizi öneriyoruz. Bu sayede otomobillerde az yakmanın altın kuralı öğrenilmiş olacaktır.

Otomobillerde Az Yakma-Aracın Hızını Dengeleyin

Unutmamanız gereken ilk şey aracınızın hızını artırmaya devam ettikçe yakıt tüketiminiz artacaktır. Bunun için ister şehir içinde isterseniz şehirler arası yolculuklarda mutlaka hız yapmamaya çalışın. Yüksek hızın yanı sıra aracınızı düşük hızda kullanmakta çok yakmasına neden olabilir bunun için aradaki hız dengesinin tutturulması önemlidir. Kısa bekleyişlerde aracınızı kontak kapatmayın ama uzun bekleyecekseniz mutlaka istop edin.  Yeni nesil araçlarda (start-stop) bu pek işe yaramayacaktır.

Otomobillerde Az Yakma -Frenler

Aracınızla seyir halindeyken ani frenden kaçınmalısınız. Aracı vites küçülterek yavaşlatmak her zaman yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Ani fren ve de manevralı araç kullanımları yakıt tüketimini % 20 oranında artırır.

Otomobillerde Az Yakma -Mümkün Olan En Yüksek Vitesi Seçin

Otomobillerde az yakmanın altın kuralı vites tercihinden geçiyor. Aracınızı olabildiğinde yüksek viteste ve devirli kullanın ki motora çok fazla yük bilmesin. Motor zorlandıkça daha fazla yakıt sarf edecektir.  Örneğin aracınızla giderken klima açık bu araca ekstra bir yük olacağından dolayı siz gaza basacaksınız ama aracın gücünde bir bölüm klimaya gideceğinden dolayı istediğiniz gibi yol alamazsınız.

Otomobillerde Az Yakma -Gereksiz Yük Atmayın

Aracınızda olmaması gereken yükleri bulundurmayın. Araç ne kadar ağır olursa sarf edeceği enerjide o kadar fazla olacaktır.

Otomobillerde Az Yakma -Camları Kapalı Tutun

Aracınızda camları açmanız demek çekişin de düşmesi demektir. Dolayısıyla aracınız yavaşlayacaktır. Gerekli hızda aracınızı sürmek istiyorsanız o zaman camları mümkün olduğunca kapalı tutmalısınız.

Otomobillerde Az Yakma –Lasti Basıncı

Aracınızın lastiklerini hangi basınçta kalması gerekiyorsa o düzeyde tutmalısınız. Gereksizce aracınıza basacağınız hava tekerin daha fazla enerji harcamasına neden olacağından dolayı daha fazla yakacaktır. Doğru lastik basıncı %5 oranında yakıt tasarrufu sağlar.

LPG Sigortası Neden Atar?
LPG, Benzin ve Dizel Araç Kıyaslaması
Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.