Pompacı Araca Yanlış Yakıt Koyarsa Suçlu Kim Olur? - Uludağ Group

Araca Yanlış Yakıt Koyma

Benzin istasyonlarında pompacılar tarafından araca yanlış yakıt konması durumu aslında sık yapılan bir hatadır. Yani burada anlatmak istediğiz konu dizel bir araca yanlışlıkla benzin konulması ya da tam tersidir. Bir araca yakıtının dışında bir türde yakıt konulmuş olması beraberinde ciddi hasarlar meydana getirecektir. Bunun için öncelikli olarak böyle bir durumu fark ettiğiniz andan itibaren aracınızı çalıştırmamanızı tavsiye ediyoruz. Günümüzde araç teknolojisi ve istasyonlar bunun önüne geçebilmek adına çeşitli önlemler gerçekleştirmiş olsalar da yine de işini önemsemeyen ya da yaptığı işi sahiplenmeyen pompacılar böyle durumlara sebebiyet vermekteler.

Araçlardaki teknolojiye baktığımız zaman böyle bir durumun yaşanmaması için teknik olarak bir takım önlemler geliştirilmiş. Mesela dizel ve benzinli araçlarda benzin deposuna girişler farklı şekilde boyutlandırılmıştır. Yani siz dizel bir aracın tabancasını benzinli bir araca koymaya çalıştığınız zaman uygun olmayacağından zorlanırsınız. Bu da durumu fark etmenizi sağlayacaktır. Lakin bu uyarıya karşın halen dikkatsiz davranan pompacılar var ki bu sorunlar yaşanıyor.

Size uyarımız ise aracınıza yakıt aldıktan sonra fişinizi alın fişinizin üzerinde aracınıza konulan yakıtın türü yazacaktır. Aracınızı çalıştırmadan önce mutlaka bu bölümü kontrol edin bu basit ama çok önemli bir önlem olacaktır.

Suçlu kim, Siz mi, pompacı mı, İstasyon mu?

Yakıtı aktaran tabancaların farklı kalınlıkta olduğunu belirttik. Dolayısıyla pompacı bu durumda zorlayarak yakıtı koyduğundan dolayı suçlu olarak kabul edilir. Benzin istasyonları böyle durumlara karşın kendilerini sigorta ile güvence altına almışlardır ve sizde istasyonun bu sigortasını kullanarak zararınızın karşılanmasını sağlarsınız. Bu haktan yararlanabilmeniz için ispat her şeyde olduğu gibi önemli bir konudur. Sizden kanıt olarak yakıt fişiniz istenilecektir.

İstasyonun sahibinin sorumluluğuna baktığımız zaman ise onun personeline gerekli olan eğitimi mutlaka sağlamış olması gerekiyor. Her pompacı dizel ya da benzinli bir aracın yakıt deposunun ne şekilde olduğunu bilmek zorundadır.

Hukuki Olarak Sonuç

Yanlış yakıt iddiasını 4822 sayılı yasa ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki kanun kapsamında değerlendirilebilir bu da “Ayıplı hizmet” şeklinde açıklanır.

Sorumlu pompacı ve istasyon sahibidir.

Ayıbın kanıtlanması için de Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilirsiniz.

Oto Servisi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Aracın Tavanı Nasıl Temizlenir?
CategoryBlog
Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.