Rot Başı Arızası Nasıl Anlaşılır? - Uludağ Group

Rot Başı Arızası Nasıl Anlaşılır, Rot Kolu Ve Rot Mili Arızası

Otomobillerdeki ön aksam parçalarının tümü rot olarak isimlendirilir. Aracın direksiyonunun hareketi ve tekerlere yön veren parçalara ise rot kolu ya da rot mili denilir. Araç direksiyon kurusundan almış olduğu hareketi tekerlere göndererek aracın açısının ayarlanması sağlanmış olacaktır. Bu parçaların herhangi birisinde meydana gelen bir arıza durumu ise sürücünün sürüş konforunu etkileyeceğinden dolayı bir takım belirtilerle kendisini gösterecektir.  Bu belirtiler ise aracı kasislere düşmesiyle ve titreşimlerle rot başlarında boşluklar meydana gelir. Sürücü bu boşluklar oluşmasını aracın direksiyon hareketine geç tepki vermesiyle hissedecektir. Araç çukurlara ve kasislere girdiğinde seslerin oluşmasına neden olur. Kontrol dışı hareketler yaşanır araç sağa ya da sola doğru çekmeye başlar. Bu belirtiler rot başının bozuk olduğu anlamına gelecektir.

Rot Başı Bozuksa Ne Olur?

Aracınızın rot başlarının bozulması halinde bu şekilde sürmeye devam edilmiş olması kaza riskini de beraberinde getirecektir. Sürücü aracı kullanırken hakimiyeti tam olarak sağlayamayacak ve aracın nereye gitmesi gerektiğine hakim olamayacaktır. Bu durum sürüşü tehlikeye sokarken aynı zamanda rot başının bağlı olduğu diğer aksamlarında yavaş yavaş bozulmasına neden olacaktır. Rot başı arızası maliyeti düşük ve onarımı çok kısa süren bir durumdur. Bunun için böyle bir durumda gereksiz vakit kaybetmeden sürüşü riske atmadan ve diğer parçalarında bozulmasını beklemeden tamir ettirmek gerekir.

Rot Kolu Görevi Nedir?

Yukarıda bu başlığın açılımı aslında birazda olsa anlaşılmıştır. Ancak biz teknik olarak yine de rot kolu nedir? Teknik olarak anlatalım.

Aracın direksiyonunda yer alan dişli kutusu direksiyonun çevrilmesiyle birlikte harekete geçer. Dolayısıyla bu hareket tekerleklere kadar ulaşır.  Yuvarlak ve çelikten olan bu parça üretim aşamasındayken içi boş ve dolu olacak şekilde üretilir. Sonrasında ise birleştirilerek uçlarına vida takılır. Sağ ve sol uçlara takılan vidaların görevi ise olası bir arıza durumunda yerinden sökülmesine gerek kalmadan rot kollarının ayarının yapılmasını sağlamaktır. Sonuç olarak rot ve rot kolu otomobillerin hareket ve hakimiyetlerini etkileyecek olan önemli bir parçadır.

Categoryaraç bakım
Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.