Soğuk Havada Motoru Isıtmak Gerekir mi? - Uludağ Group

Hepimizin soğuk mevsimlerde yaptığı şey aracı çalıştırdığında bir süre motorun ısınmasını beklemektir. Bazı bu ısınma süresini abartarak yarım saate kadar bile çıkarabilir. Oysaki aracı ısıtmak için harcanan bu süre tamamen psikolojiktir. Bunu yapmanın nedenine baktığımızda ise sürücüler ortak olarak motora zarar vermemek yanıtını veriyorlar. Ancak bunun zararının ne olacağını da bilen yoktur.

Bunu yapmanın sebebine baktığımızda eskiden karbüratörlü olan araçlarda bir alışkanlıktı. Konuyu biraz daha derinlemesine ele alalım.

Karbüratör içten yanmalı motordur ve motorun silindirlerinde yanacak olan benzin hava karşımını sağlar. Karbüratör sayesinde benzinle hava otomatik olarak karışır. Bu karışım oranı yazın ya da kışın hep aynıdır değişmez. Yeni nesil araçlarda ise artık bu sistem kullanılmıyor. Artık karbüratörün yerini enjeksiyon sistemleri aldı. Yakıt enjeksiyonunu ise otomobil beyninden kontrol ediyor. Sensörler sayesinde yapılan bu kontrol ile birlikte aracın beyni dışarıdaki hava sıcaklığına göre silindire yakılacak olan yakıtı ve havanın karışım oranını belirliyor. Soğuk havada araçların çok yakmalarının nedeni de bundan kaynaklanıyor.

Enjeksiyonlu araçlarda motoru rölantide çalıştırdığınızda istemeden motora zarar veriyorsunuz. Çünkü motorunuzun yağı seyreliyor. Mazot ile benzin aslına bakarsanız kimyasal bir çözücü sınıfında bulunuyor. Eğer siz araç sahibiyseniz o zaman yağ ve zift lekesinin benzin veya mazot kullanarak çıktığını görebilirsiniz ya da duymuşsunuzdur. Rölantide çalışırken ise pistonlar dönmeye devam etmediğinden dolayı yağlanma daha uzun süre yapılacağından dolayı silindir içerisindeki yağlar hızlı çözülür.

Enjeksiyonlu araçlarda motor çok daha çabuk ısınır. Rölantide çalışırken ise bu süre daha uzun sürecektir. Sizin yapmanız gereken şey ise aracınızı çalıştırıp yola çıktıktan sonra aracınızın motorunu 90 derecelik sıcaklığa gelene kadar motorunuzu fazla zorlamamanız. Bu sayede aracınızın motoru daha kısa sürede ısınacak.

Eğer sizin aracınız karbüratörlü değilse o zaman yapmanız gereken şey aracınızı çalıştırın camlardaki buğulanma gittikten sonra aracınız yola çıkmaya hazır demektir.  Ancak burada önemli bir bilgi daha vermek istiyorum. Türkiye’de bazı bölgelerde kış aylarında soğuklar çok şiddetli yaşanıyor. Böyle bölgelerde yakıt enjeksiyonlu araçlarında çalıştırıldıktan sonra bekletilmesi aracın motorunun ısıtılması için oldukça faydalıdır. Nedeni ise motorun yağının da donması veya donmaya yakın bir dereceye gelmiş olmasıdır. Bunun yolu da aracınızın motorunu dinlemek olmalı.

Soğuk Havada Motoru Isıtmak Gerekir mi?

LPG Sigortası Neden Atar?
LPG, Benzin ve Dizel Araç Kıyaslaması
Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.