Sürüş İpuçları - Uludağ Group

Direksiyon başına geçen birçok birey kendisinin çok iyi araç kullandığını ifade etmekten geri durmamaktadır. İyi araç kullanmak nedir? Sınırları ve ipuçları nelerdir? Gerçekten teknik bilgilere sahip miyiz yoksa sadece söylemek için ifade ettiğimiz bir cümle midir?

Gelin bu soruların cevaplarını ve ne kadar iyi araç kullandığınızı ölçelim! Sizlere hem ekonomik hem de güvenli sürüş noktasında ipuçları sunuyoruz. Verilecek kriterleri sağlıyorsanız gerçekten iyi bir sürücüsünüzdür.

Ekonomik araç sürüşü için tavsiyeler;

 • İdeal bir sürücü aracını düzenli olarak bakıma götürür. Bakımı düzenli yapılmış olan bir araç her zaman ekonomik yakıt tüketimi sağlar. Aracın yıllık veya belirlenen kilometrede mutlaka bakımını yaptırın.
 • Kimsenin önemsemediği ama yakıtı ve güvenliği en çok etkilen hususlardan biri de lastik hava basınçlarının kontrolüdür. Aracın günlük kontrollerinde mutlaka lastik hava basınçları kontrol edilmeli ve doğru basınç uygulanmalıdır.
 • Her zaman yüksek hızdan kaçının. Yüksek hız araç güvenliği riske ettiği gibi aynı zamanda yüksek yakıt sarfiyatını arttırır. Ayrıca sizin ve sevdiklerinizin güvenliği için karayollarında belirtilen hız kurallarına mutlaka uyun!
 • İdeal ve ekonomik yakıt sarfiyatı için aracın aerodinamiğine mutlaka dikkat edin. Seyir halindeyse aracın camlarını açmak fazla yakıt tüketmeniz neden olur. Her yakıt aldıktan sonra depo kapağının yerine uygun bir şekilde oturup oturmadığına dikkat edin, sıvı yakıtlar uçucu özelliğe sahip olduğundan yakıtınızın hızlı bir şekilde tükenmesinin önüne geçin.
 • Aracı fazla yükten ve ekstra bagaj ekipmanlarından(portbagaj) kaçının. 50 kg. civarındaki tüm yükler aracınızda %2’ye yakın yakıt sarfiyatı arttırır.
 • Trafiğin akmadığı durumlarda aracın motorun stop edin. Araç rölantide çalışırken hiçte azımsanmayacak seviyelerde yakıt tüketimi gerçekleştirir. Bu yüzden yeni nesil bir araç alırken star&stop özellikli araç almaya özen gösterin.
 • Aracın klimasını mümkün olduğunca kullanmaktan kaçının. Eğer kullanmak zorunda kalırsanız düşük vites ve devirlerde kullanmaktan uzak durun.
 • İdeal bir sürücü gideceği yöne doğru en uygun yol güzergâhını belirleyendir. Bu cihetle yolculuklarınızı önceden mutlaka planlayarak yola çıkın.

Güvenli araç sürüşü için tavsiyeler;

 • Her işte olduğu gibi araç kullanırken dikkatli olmaya özen gösterin.
 • Direksiyon hâkimiyetine özen gösterin, seyir halindeyken herhangi bir şeyle aniden karşılaştığınızda müdahale edebileceğiniz tek şeyin direksiyon hâkimiyeti olduğunu asla unutmayın. Direksiyon hâkimiyeti bazı durumlarda frenden önce gelir.
 • Yakıt sarfiyatını etkilediği gibi güvenli sürüşü de olumsuz yönde etkileyen yüksek hızdan uzak durun. Seyir halinde yavaş hareket etmeniz birçok kontrolün sizde olacağını göreceksiniz.
 • Araç kullanırken dikkatinizi dağıtabilecek tüm unsurlardan uzak durun. Son zamanlarda cep telefonları ve navigasyon sistemleri sürücünün dikkatini olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Araç kullanırken kararlı, sakin, anlayışlı ve güvende olmaya özen gösterin. Unutmayın! Direksiyon başında olan herkes kaza yapabilir, lakin güvende olmak her şeyden önde gelir.
 • Direksiyon başına geçecek olan kişi güvenli sürüş için keyif verici maddelerden mutlaka uzak durmalıdır.
 • Güvenli bir sürüş aracı kullanan kişiye bağlı olduğu kadar aracın kendisine de bağlı olduğunu asla unutmayın, bu yüzden düzenli olarak aracın bakımlarını yaptırın.
 • Daha güvenli bir sürüş için sürücü kursları ileri sürüş teknikleriyle adı altında eğitim vermektedirler. İlgi duyan sürücüler bu eğitimleri teorik ve pratik olarak alabilirler.
Categoryaraç bakım
logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.