Turbolu Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli? - Uludağ Group

Turbo sistemleri 1900’lü yılların başlarında icat edilmiş ve bugün otomobiller ve diğer sistemlerde kullanılmaktadır. En iyi motorlar şeklinde bir arama yaptığımız zaman elbette ki karşımıza turbo motorlar çıkacaktır. Çünkü sürücülere pek çok avantaj sağlar.

Turbo Nedir, Nasıl Çalışır?

Otomobiller silindire ne şekilde bir yakıt kullanıyorlarda o kadar fazla güç üretirler. Aşırı beslenme sistemlerinin başında gelen turbolar ise havayı yüksek bir basınçla birlikte silindirin içerisine gönderir ve bu sayede daha fazla bir gücünde ortaya çıkmasını sağlar. Küçük hacimli olan motorlarda turbo kullanıldığı zaman daha güçlü bir motor ve verim elde edilir.

Avantajları Nelerdir?

Turbo motorların en büyük avantajlarının başında az yakıt tüketiyor olması gelir. Çünkü motorda sürtünme ve ısı kaybı daha az olacak ve bu sayede daha fazla güç üretimi olacaktır. Bu da tabii ki aracın performansını önemli ölçüde artırır.

Turbo motorlar daha hafif olmalarının yanı sıra daha hafiflerdir. Sessiz çalışırlar ancak yüksek torka daha fazla erişebilirler. Bu da aracınızı kullanırken hız kaybınızın daha az olması anlamına gelecektir.  turbolu bir araç sürüyorsanız kullanım sırasında daha az vites değiştirirsiniz.

Turbolu bir aracınız varsa o zaman kullanıma da daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun içinde püf noktalarını bilmek durumundasınız. Makaleyi paylaşmamızın amacı da buna yöneliktir.

Turbolu Aracı Çalıştırırken

Turbolu bir araç özellikle de kışın daha yoğun bir yakıt kıvamı alacağından dolayı patlama zor olacaktır. Bunun içinde kontağı öncelikli olarak yarım çevirmelisiniz ve uyarı lambaları sönene kadar beklemelisiniz.  Bu yakıtın normal ısıya dönüşmesi için önemlidir.

Aracınızı çalıştırdıktan sonra yola çıkmadan önce bir dakika boyunca çalıştırmanız gerekiyor. Havanın soğukluğuna göre bunu biraz daha uzatabilirsiniz. Aracınızı çalıştırdıktan sonra ise ısınana kadar aracın devrinin 2500’ü geçmemesi gerekir. Turbonun mili ilk dakikalarda tam yağlanmamış olacak bunun içinde hareketli parçalarda aşınmalar meydana gelecektir.

Son olarak ise aracınızı durdurmadan önce 1 dakika boyunca rölantide çalıştırın. Hatta uzun üren bir yolculuğa çıktıysanız bu süreyi daha da uzatabilirsiniz.

Oto Servisi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Aracın Tavanı Nasıl Temizlenir?
Categoryaraç bakım
Yorum yaz:

*

E-posta hesabınız görünmeyecektir...

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.