TüvTürk araç muayenesi nasıl yaptırılır? Uludağ Group

Karayolu üzerinde hareket eden motorlu araçların cinsine göre her yıl veya iki yılda bir olmak üzere tüm araçlar düzenli olarak TÜV-TÜRK istasyonlarında muayene edilmektedir. Araçlarını muayene ettirecek olan araç sahipleri istedikleri tarihte dijital platform üzerinden online randevu alabilirler. Muayene tarihi alındıktan sonra TÜV-TÜRK istasyonlarına araçlarıyla birlikte gitmeleri gerekmektedir. TÜV-TÜRK istasyonlarında yapılan araç muayeneleri istasyonda görevli olan personel tarafından gerçekleştirilmektedir. Muayene ilişkin teknik detayların tamamını istasyonda görevli olan personel gerçekleştirirken araç sahibinin herhangi bir şekilde müdahale etme hakkı bulunmaktadır. Araç sahipleri muayene öncesi istasyon görevlileri tarafından talep edilen araca ve araç sahibine ilişkin resmi evrakları ve araç için gerekli ekipmanları hazır halde yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Muayene İçin Gerekli Belgeler

Motorlu araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahipleri muayene sırasında gerekli olan resmi evrakları yanlarında bulundurması gerekmektedir. Muayene tarihinde istasyona gitmeden önce aşağıdaki evrakları hazır etmeleri gerekir.

  • Muayene olacak aracın ruhsatı
  • Trafik sigortası
  • Araç sahibinin vekâlet durumu kontrolü

Kusursuz Olma Durumu

Araç muayene aşamalarından biri olan “Muayene Değerlendirilmesi” bölümünde muayene edilen araçla ilgili olarak 3 ihtimalli rapor istasyon görevlileri tarafından tutulur. Değerlendirme neticesinde muayene edilen araca kusursuz, hafif kusurlu ve emniyetsiz veya ağırlı kusurlu raporlarından herhangi biri tutulur. Kusursuz olma durumu; aracın muayene edildikten sonra herhangi bir eksikliğinin bulunmadığı hali bildiren rapordur. Bu raporun hazırlanmasıyla birlikte aracın ön plakasına ve muayene rapor belgesine geçerlilik süresini kapsayacak etiket istasyon görevlileri tarafından takılır. Daha sonra araca ait tarif belgesi istasyon tarafından onaylanır ve bir sonraki muayene tarihi araç sahibine bildirilir. Hazırlanan rapor bir sonraki muayeneye kadar geçerli olup, ayrıca yeni verilen muayene tarihine kadar saklanır ve bu muayene gelirken araç sahibi tarafından yanında getirilir.

Hafif Kusurlu Olma Durumu

İstasyon tarafından araca yapılan muayene neticesinde, aracın herhangi bir şekilde yeniden muayene yapılmasına gerek duyulmadan belirli eksikliklerin sürücü tarafından giderilmesi durumudur. Kusursuz olma durumunda olduğu gibi etiketlerin yapıştırılması, belgelerin onaylanması ve yeni muayene tarihinin verilmesi işlemleri istasyon görevlisi tarafından aynen yapılır. Alınan hafif kusurlu olma durumu raporu verilen yeni muayene tarihine kadar saklanır ve muayeneye gelirken sürücü tarafından yanında getirilir.

Ağır Kusurlu Olma Durumu

İstasyon görevlileri tarafından yapılan araç muayenesi neticesinde aracın belirli tamire ihtiyaç duyduğunu ve bir takım eksikliklerinin olduğunu belirten durumdur. Muayene raporuna aracın geçici kusurlu olduğuna dair etiket yapıştırılır. Araç için hazırlanan muayene raporu istasyon tarafından asla onaylanmaz ve sürücüye araçta var olan kusurların giderilmesi için 1 ay gibi bir süre verilir. Bu süre zarfında aracın eksikliklerini tamamlayan sürücülerden ikinci defa muayene ücreti alınmaz.

Emniyetsiz Olma Durumu

Ağır kusurlu olma durumuyla aynı sonuçta yer alan emniyetsiz olma durumu; muayenesi yapılan aracın karayolu üzerinden hareket ettiği süre boyunca kişilerin can ve mal emniyetini sağlamada yetersiz olduğu durumdur. İstasyon görevlileri tarafından bu tarz bir sonuca sebep olan araçlar hemen trafik zabıtasına bildirilir. Araç sahibine aracında bulunan kusurları ve eksiklikleri gidermesi için 1 ay süre verilir. Bu süre içerisinde istasyon görevlileri tarafından belirtilen hususlar yerine getirilip ve yeniden istasyona muayene gelindiğinde herhangi bir ücret talep edilmez.

Hem ağır kusurlu hem de emniyetsiz olma durumunda araç sahiplerine verilen 1 aylık sürenin aşılması durumunda sürücüler yeniden TÜV-TÜRK araç muayenesi ücretini ödemek durumundadır. Böyle bir durumla karşılaşmak istemeyen araç sahipleri istasyon tarafından tespit edilen eksikliklerin hızlı bir şekilde giderilerek 1 ay içerisinde muayene istasyonuna başvurmaları gerekmektedir.

CategoryArac muayene
Tags
logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.