Tüv Türk Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır ? - Uludağ Group

Hususi araç sahipleri iki yılda bir, ticari araç sahipleri her yıl olmak üzere düzenli olarak araç muayenesine girmek zorundadır. Karayolu üzerinde hareket eden tüm motorlu araçlar için geçerli olan uygulamaya göre ülkemizin çeşitli il ve ilçe merkezlerinde bulunan TÜV-TÜRK muayene istasyonlarında araç muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. Araç muayenesi için sürücüler 3 aşamada gerçekleştirilen uygulamayı takip etmeleri gerekmektedir. Muayene öncesi, muayene sırası ve muayene değerlendirmesi olarak sınıflandırılan sisteme göre araç muayene randevusunun alındığı muayene öncesinden nelerin yapıldığına bir bakalım.

Araç Muayene Randevusu Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Araç muayenesi yaptırmayı düşünen hususi veya ticari araç sahipleri ilk olarak TÜV-TÜRK dijital platformu üzerinden randevu alması gerekmektedir. Muayene istasyonun www.tuvturk.com.tr platformuna girdikten sonra ekranda yer alan “Plaka No, Ruhsat seri ve No ile bulunduğu ilin” seçimini yaptıktan sonra “Devam” ikonuna tıklamaları gerekmektedir. Yeni açılan ekranda muayene yaptırmak istediğiniz tarihi seçtikten sonra işleminiz başarıyla gerçekleştirilmiş olur. Araç muayenesi için randevu oluşturulduktan sonra muayene öncesi araç sahiplerinin bilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır.

Muayene öncesi sürücülerin yapması gereken ilk işlem istasyona götürülecek olan aracın borç durumunu sorgulamaları gerekmektedir. Özellikle karayolları kanununa göre trafik cezasının, Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV), OGS ve HGS borçlarının bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Sorgulama sonunda borç bilgisi varsa mutlaka ödemeyi yapın aksi halde muayene götürülen aracın borcu bulunması takdirde herhangi bir işlem gerçekleştirilmez.

Muayeneye götürülecek olan aracın egzoz gazı emisyonunun ölçümü yaptırılmış olmalıdır. Resmi olarak hizmet veren egzoz emisyon istasyonlarını kullanmak suretiyle ölçümünüzü yaptırabilirsiniz. Emisyon ölçümü için ayrıca TÜV-TÜRK istasyonlarının bulunduğu yerdeki sabit egzoz emisyon ölçüm istasyonunu da kullanabilirsiniz. Eğer emisyon ölçümü yaptırmadan muayeneye giderseniz aracınız “Ağır Kusurlu” olarak rapor düzenlenir.

Muayeneye giderken yanınızda bulunması gereken bir takım resmi evraklar vardır. Bu evraklar; istasyona gidecek olan aracın ruhsatı, trafik sigortası ve sahibinin vekalet durumu kontrolüdür. Bu evraklar olmaksızın aracınızı muayene tarihinde kesinlikle baktıramazsınız. Aynı şekilde muayene öncesi aracın içerisinde bulunması gereken ekipmanlara gelince ilk yardım çantası, reflektör, stepne, yangın söndürücü ve muayene girecek olan aracın cinsine göre diğer ekipmanlar.

Herhangi bir şekilde muayenede olumsuz sonuç almak istemiyorsanız, muayene günü resmi evraklarınızı, ekipmanlarınızı ve aracınızın bazı kısımlarını son bir kez kontrol edin. Herkesin rahatlıkla yapabileceği basit kontroller; lastik, silecek, far, stoplar, kapılar, aynalar, camlar vb. kısımların çalışıp çalışmadığının kontrolünü rahatlıkla yapabilirsiniz.

TÜV-TÜRK Araç Randevu Değiştirme veya İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Hususi veya ticari araç için alınan muayene çeşitli sebeplere bağlı olarak değiştirilmekte veya iptal edilebilmektedir. TÜV-TÜRK tarafından verilen hizmet çerçevesinde muayene günü alan araç sahibi hiçbir sebep göstermeksizin bir yıl içerisinde 2 kez iptal veya değişiklik yapabilmektedir. Eğer değişiklik veya iptal işlemi 3 kez yapılırsa o yıl içerisinde araç sahibine herhangi bir şekilde muayene günü verilmemektedir. Muayene iptal veya güncelleme işlemi için randevu için alınan dijital platform ekranına girilir. Ekranda yer alan “Plaka No, Şehir, Ruhsat Seri ve No” girilir ve “Devam” ikonuna tıklanır. Yeni açılan ekranda randevu aldığınız tarih belirtilirken aynı bölümde detaylar için “Soyad” bilgisi istenmektedir. Bilginin girilmesiyle birlikte “Devam” ikonuna tıklanır. Yeni açılan ekranda araç muayenesine ilişkin “randevu tarihi, saat, şehir bilgisi, borç durumu ve muayene ücreti” bilgileri yer alır. Aynı bölümün alt kısmında “İptal Et ve Güncelle” bilgileri yer alır. Araç sahibinin talebine göre muayenenin tarihi değiştirilebildiği gibi tamamen iptal işlemi de yapılabilir.

logo-footer

             

1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Powered by

Ustalarımızdan Aracınız İçin Bilgi Almak İstiyorsanız
Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Mesajınız Gönderilmiş En Kısa Sürede Size Dönüş Yapacağız

Mesajınız Gönderilmedi

Uludağ Group will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.