Otomobillerin hareket etmesini sağlayan yakıt türleri birbirinden farklıdır. Ancak bu akaryakıtlarla ilgili bazen şehir efsaneleri ve bazen de yanlış kullanımlar mevcut. Dolayısıyla sürücülerin kafasındaki soru işaretlerine genel olarak bir bakalım istedik. Öncelikli olarak hileli yakıtlarla ilgili merak edileni açıklayalım. Merak edilenlerin başında akaryakıt içerisine su karıştırıldığı hususunda olmuştur. Akaryakıt Türkiye’de Aliağa merkezli olarak dağıtılır. Türkiye’nin yakıt deposu olarak bilinen Aliağa Avrupa standartlarında denetlenir. Bunun yanı sıra benzin istasyonlarının da düzenli olarak denetleniyor olması burada hile durumunun da ortadan kalkmasını sağlamıştır.

Akaryakıtta birçok şehir efsanesi vardır. Ancak burada hile anlamında bazı istasyonların yakıt içerisine katkı koyduklarından ileri gelir. Solvent boyanın ham maddesidir.  Bazı benzin istasyonları ise bu maddeyi kattıklarından dolayı araçta istenmeyecek sorunlarla karşılaşılabilir. Yakıtın kalitesi düşük olduğundan dolayı bunun sonucunda araç düzensiz olarak çalışabilir.

Peki, böyle durumda hileli akaryakıt nasıl şikayet edilir?

Hileli Akaryakıt Nasıl Şikayet Edilir?

Hileli akaryakıt ile karşılaşılması ya da böyle bir durumdan şüphe edilmesi durumunda ALO 130 hattını arayabilirsiniz. Araçtan muayene alınabilmesi için bir yere park edin ve aracınızı fazla çalıştırmayın. Gerekli olan işlemin yapılmasının ardından güvendiğiniz bir noktadan yeniden benzin alarak yolunuza devam edebilirsiniz.  

Araçta Kirli Yakıt Kullanılırsa Ne Olur?

 Araçta kirli yakıt kullanılması sıkıntılı bir durum olabilir. Böyle bir durumu anlatmaya geçmeden önce ise kirli akaryakıtın hikayesine bir göz atalım. Akaryakıtlar benzin istasyonlarına ulaşmadan önce tankerler aracılığı ile taşınırlar. İstasyonda ise devasa depolara konulduğundan dolayı bu depoların içerisinde zamanla kir ve hava olması normaldir. Fakat bazı durumlarda bu oran biraz daha artacaktır. Böyle durumda ise aracın enjeksiyonları zarar görebilir.