Aracınıza yeni bir akü alacaksınız ama neye ve hangi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, yazımızın devamında yeteri kadar bilgi sahibi olabileceksiniz. Binek araçlarda genellikle 12V'luk akü kullanılmaktadır. Akü seçiminde önemli olan nokta kapasitesi ve marş basma gücüdür.  Tüm akülerin üzerinde özellikleri ve kapasitelerini gösteren değer birimleri vardır. 

Aracın ilk çalışması anında ihtiyaç duyulan akü, elektrik ihtiyacını alternatörden karşılar. Motor ve ortam sıcaklığına bağlı olarak binek araçların gereksinim duyduğu ilk marş akımı 50A-200A arasında değişiklik göstermektedir. Marş basma gücü olarak adlandırılan CCA, binek araçlara göre değişiklik gösterse de en az 400A değerinde olmalıdır. 

Akü seçiminde aracınızın orijinal aküsünden daha düşük kapasiteli bir ürün seçerseniz kısa vadede sorun yaşamazsınız lakin ilerleyen zamanda akünüzün kapasitesinin marş basma gücü azalacağı için sıkıntılar yaşamanız muhtemeldir. Aracınıza uygun bir akü seçmediğiniz de alternatörün gücünün aküyü şarj etmeye yetip yetmeyeceği sorunuyla baş başa kalabilirsiniz. 

Alternatörünüzün gücü aküyü şart etmeye yetmediğinde akünüz hiçbir zaman tam olarak dolmaz. Bu yüzdende akünüzün performansı düşecek ve verimliliği azalacaktır.