Son zamanlarda trafikteki yaptırımların hız kazanması ve sürücülerin yedikleri pek çok ceza beraberinde arabada sigara içme cezasını da gündeme getirmiş oldu. Pek çok sürücü kendilerine gelen cezalardan haberli ya da habersiz sıkıntılı duruma düşüyorlar. Arabada sigara içmenin cezasını yeniden gündeme getiren ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan oldu.  Erdoğan’ın açıkladığı halen araçta sigara içenler var ve bunun da sürücüleri ve yayaları tehlikeye atıyor sözlerinin ardından Emniyet harekete geçerek zaten var olan sigara cezasını da uygulamaya başladılar. Tahmin ediyorum ki pek çok kişi zaten var olan cezadan ne demek istediğimizi de anlamadılar. İsterseniz bu konuya biraz daha açıklık getirelim.

Hemen belirteyim sigara cezası ilk kez 1996 yılında yürürlüğe girmişti. Dolayısıyla o tarihten bu yana da ceza resmi anlamda var. Ancak emniyet alışkanlıklarından vazgeçemeyen sürücülere bu yaptırımı çok fazla uygulamak istemiyor ve bariz durum oluşmadıkça direk olarak kameradan ya da durdurarak ceza kesmiyordu. Başkan Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında ise denetimler artırıldı ve kameralar, çevirmeler neticesinde araçta sigara içenlerin görünmesi durumunda şoför ve yolculara ceza kesilebiliyor.

Özel Araçta Sigara İçmek Yasak mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yasa biliniyor lakin insanlar özel araçta mı yasak yoksa sadece ticari araçta da mı yasak bunu tartışıyorlar. Hemen sözü uzatmadan belirteyim ki özel araçlarda ve ticari araçlarda sigara içmenin cezası var.

2019 Arabada Sigara İçme Cezası Ne Kadar, Kaç TL?

Gelelim işin diğer bir yanına bugün araçlarda sigara içmenin cezası resmi olarak 153 TL olarak tespit edilmiş durumda. Eğer ki polis ya da kameraya araç içerisinde sigara içerken yakalanmanız halinde bu parayı ödemek zorunda kalıyorsunuz.  

Sigara Yasağı Başladı mı?

Sonuç olarak şöyle söyleyelim ki 1996’da ilk kez başlayan araçta sigara içme yasağı bugün araçtaki herkesi kapsayarak genişletilmiş oldu ve ceza kesilmeye başlandı. 1 Ekim tarihinden itibaren araçta sigara içen herkese ceza uygulanabilecek.