Özellikle yokuş çıkarken aracınızın çekişten düştüğünden şikayetçiyseniz ya da ağır yük taşıdığınızda zorlandığını hissediyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü aracınızın çekişten düşmesinin nedeni aşağıdakilerden birisi olabilir.

Araçların çekişten düşmesinin iki türlü nedeni vardır. Bunlardan ilki aracın teknik aksamında yaşanan bir takım sorunlar ikincisi ise sürücüden kaynaklı olan nedenler. Sürücü kaynaklı olan nedenlerin çözümü basittir ancak teknik aksamlardan kaynaklı olan nedenlerde mutlaka hatanın nerede olduğunun bulunması ve duruma müdehale edilmesi gerekir. İsterseniz öncelikli olarak sürücü kaynaklı olan nedenlere bir bakalım.

SÜRÜCÜ KAYNAKLI NEDENLER?

Eğer ki siz aracınızın bakımlarını zamanında yaptırmıyor ve buna rağmen aracınızı kurallara uymadan sürüyorsanız o zaman çekişten düşme yaşarsınız. Kurallardan kastımız ise aracınızı sürerken mutlaka devrini aldırmak zorundasınız. Devrini almayan bir motor çekiş sırasında zorluk yaşayacaktır. Aracın düzenli bakımlarında ise yağını suyunu ve filtrelerini zamanında değiştirmeniz gerekiyor. Birde bazı sürücüler bu duruma çok fazla dikkat etmiyorlar ancak düşük kalitede bir yakıt kullanmak aracın çekişini düşüreceği gibi yakıt pompasına da zarar verecektir. 

TEKNİK AKSAMLARDAN KAYNAKLANAN NEDENLER

Ateşleme sistemindeki hatalar

Ateşleme bir aracın hareket etmesi için gerekli olan gücün başlamasını sağlayan önemli bir aksamdır. Araçtaki diğer parçalarında düzenli olarak çalışması için ateşleme sisteminin iyi olması gerekiyor. Aracınızda buji, buji kablosu ve akü ateşleme sisteminin en önemli parçalarıdır bu parçaların düzenli olarak bakım yapılması gerekiyor.

Katalitik Konvektör

Yeni nesil araçlarda katalitik konvektör bulunur. Bu parçanın tıkalı olması aracın ciddi anlamda çekişten düşmesine neden olacağı gibi aracın çalışmasında da bunu fark edeceksiniz.

Filtrelerin Tıkalı Olması

Aracın motorunun korunması için hava ve yağ filtreleri vardır. Bu filtreler zamanla tıkanacağından dolayı düzenli olarak bakım sırasında değiştirilmesi gerekir. Eğer siz aracınızın filtrelerini değiştirmezseniz bu motorun gücünün düşmesine neden olacaktır.

Düşük Yakıt Kalitesi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kalitesiz yakıt kullanımı aracın performansını düşüreceği gibi motorun diğer parçalarına da zarar verecektir. Yakıt konusunda sorun yaşamamak için güvendiğiniz yerden ve aynı yerden yakıt almaya özen göstermelisiniz.