Modifiye denildiğinde akla il gelen aracın gücünün artırılması, yol tutuşunun daha iyi olması ve dış görünüşünün değiştirilmesi gibi bir takım işlemler geliyor. Ancak bunların tamamı tek başına modifiye demek değildir. Yani modifiyenin yanı sıra tuning kavramından da bahsetmek gerekiyor.

Modifiye aracın yere olan mesafesinin düşürülmesi ve gücünün artırılması şeklinde değerlendiriliyor. Ancak tuning işlemi kaporta, cam, benzer kozmetik işlemlere deniliyor. Türkiye’de ise araç üzerinde yapılan tüm değişiklikler modifiye şeklinde tanımlanıyor. Bizde bu bilgiden yola çıkarak araç üzerinde yapılacak olan değişikliklerle ilgili merak edilen konulara yanıtlar verelim.

Far Değiştirme

Otomobillerde şu an üç farklı aydınlatma mevcut. Bunlar Halojen, Xenon ve LED aydınlatmalar. Bu farların hepsi şu an piyasada satışı yapılıyor. Bundan birkaç sene öncesine kadar da aracın üzerinde bu farlardan birisi olduğunda hafif kusurlu olarak muayeneden geçiyordu ancak şimdi çok dikkat edildiği için bu farlar muayeneden geçmiyorlar. Genelde ise Halojen farlar Xenon farlara dönüştürülüyor. Nedenine baktığımızda ise bu farların daha fazla aydınlattığı ve bu da sürücü için iyi olurken karşı sürücüyü tehlikeye atıyor olması.

Film Çektirmek

Araçta yapılan en sık değişikliklerden birisi camların film kaplatılmasıdır. Eskiden filmlere müsaade edilirken bir ara yasaklanmış ve hepsi söktürülürken sonrasında tekrar serbest bırakıldı. Şu an ön cam hariç belli bir dereceye kadar aracınıza film çektirebiliyorsunuz. Modifiyede çok fazla tercih edilen bu uygulama sayesinde araç daha şık duruyor.    

Sesli Egzoz

Modifiyede tercih edilen bir diğer konuda sesli egzoz uygulaması. Aracın egzozundan çıkan ses daha fazla çıkarılarak insanlar toplum düşmanı olmaya çalışıyorlar. Bu egzozlar önce Fıat’ın Abarth şirketi tarafından üretiliyordu ve sonrasında ismi abartı egzoz olarak kaldı.

Müzik Sistemi

Modifiyede dikkat çeken bir diğer konuda yüksek sesli müzik sistemi. Aracın içerisinde inanılmaz bir müzik olurken bu müzik dışarıdan da yayalar tarafından çok güçlü bir şekilde hissedilebiliyor.

Pedalbox

Pedalbox gaz tepkimesini ortadan kaldıran bir sistem. Modifiyeli araçlarda son zamanlarda ciddi anlamda bir talep görüyor. 5 dakikada yapılan montaj sayesinde aracın gaz tepkimesi de ortadan kaldırılmış oluyor.