Günümüz şartlarındaki araçlarla eski model araçları kıyasladığınızda son teknolojide gelinen noktayı da görebiliyoruz. Bilişim teknolojisi 1990’lı yıllardan itibaren hızlı bir yükseliş trendi içerisine girdi ve özellikle otomotiv sektöründe bu gelişmişlik kendisini göstermeye başladı. Araçların performansları daha gçlü olurken konforda kendisini ön plana çıkardı. Bir otomobil sürücüsünün araç alırken ilk dikkat ettiği şeyin motor performansı olduğunu düşündüğümüzde ise bu alanda daha fazla gelişimin yapıldığını da görebiliyoruz. Otomobillerde performansın artması faydalı bir durum lakin bu kez de işin içine yüksek yakıt sarfiyatı dahil oluyor.  Böyle durumlarda sürücüler farklı yöntemlerle hem performans artırımını hem de yakıt tüketimini azaltmak için yazılım gibi uygulamalara yöneliyorlar.

Otomobil sektörüne teknik olarak baktığımız zaman bugün kullanılan motorların büyük bir bölümü halen atmosferik motor olarak üretiliyor. Bunu daha da açıklayacak olursak şöyle bir tanımlama yapabiliriz.

Atmosferik Motor Nedir?

İçten yanmalı motorların silindir içerisinde yer alan yanma odasına hava veya hava/yakıt karışımını doğrudan pistonun hareketleriyle alınarak çalışan motorlardır.

Atmosferik motorların üretmiş oldukları güç ve performans sadece pistonların yanma odasına çekmiş olduğu hava veya hava ile yakıt karışımının oranına göre ortaya çıkar. Bunun içinde atmosferik motorlarda yanma odasına alınan yakıtların verimleri ancak % 70-80’ler civarındadır. Bir atmosferik motordan hiçbir zaman turbolu araçlar gibi performans beklenmemelidir. Bu tip motorlardan istenilen başarı tam olarak elde edilmemiş olduğundan dolayı enjeksiyonlu motorlara geçiş yapılmıştır.

Atmosferik Motorlarda Performans Artırımı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi atmosferik araçlarda sürücüler ister istemez bekledikleri performansı alamazlar ve çeşitli yöntemleri düşünmeye başlarlar. Bu tip araçlara sonradan turbo taktırmak pek mantıklı olmadığından dolayı gaz tepkilerinin daha iyileştirilmesine yönelik ürünler bulmak gerekir. İşte Pedalbox tam bu noktada devreye girerek otomobil sahiplerinin yüzünü güldürür. Araca çok basit bir şekilde takılabilen bu sistem sayesinde aracın performansında anlık olarak değişim meydana gelir. Pedalbox atmosferik motorlar için üretilmiş olan bir sistemdir ve tamamen uyum sağlayabilir. Uzaktan kumanda edilebilen bu sistem kapatılıp açılabileceğinden dolayı sürücünün tercihine bırakılmıştır. 4 ayrı programa sahip olan sistemde 3 tanesi tepkimeyi artırırken 1 tanesi de aracın yakıt tüketimini düşürmek için kullanılır.