Motorlu araç teknolojisinin geldiği noktanın nerede olduğunu görme adına ilk üretilen benzinli ve dizel motorların sahip olduğu teknolojiyle şimdiki araç teknolojisini karşılaştırmak yeterlidir. 90’lı yılların ortasından başlayarak gelişme gösteren bilişim teknolojisi otomotiv sektöründe de kullanılmaya başlanmış, özellikle araçların performansını arttırma adına motor aksamlarında çok fazla kullanılmıştır. Motorlar araçlardaki tek güç kaynağı olup, sahip olduğu teknoloji ve performansları tarafından otomobillerin satışında önemli rol oynamaktadır. Araç sahipleri veya yeni bir araç almak isteyen bireylerin ilk kriterlerinden biri de aracın sahip olduğu motor teknolojisidir. Motor kriterinde en çok dikkat edilenler; yakıt tüketimi, performansı ve konfor bakımından sessiz çalışması, sıkça arıza vermemesi, parçalarının bulunabilen ve uygun fiyatlara satışının yapılıyor olmasıdır.

Günümüzde otomobiller başta olmak üzere diğer tüm motorlu araçlarda kullanılan motor çeşitlerine bakıldığında genelde birçoğu halen ilk üretilen motor aksamının neredeyse birebirde kullanıyor olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Motor aksamında yapılan yenilikler parçaların üretim malzemesinin değiştirilmesi, yakıt ve ateşleme sistemlerinin geliştirilmesi olarak ifade edilebilir. Otomotiv sektöründe kullanılan içten yanmalı motorların büyük bir kısmı halen atmosferik motor olarak üretilmektedir. Atmosferi motor; içten yanmalı motorların silindir içerisinde yer alan yanma odasına hava veya hava/yakıt karışımını doğrudan pistonun hareketleriyle alınarak çalışan motorlardır.

Bu motorların ürettiği güç ve performans yalnızca pistonun yanma odasına çektiği hava veya hava/yakıt karışımının miktarına göre elde edilir. Bu yüzden atmosferik motorlarda yanma odasına alınan ürünlerden dolayı volumetrik verimleri ancak %70-80’lerdedir. Atmosferik motorlarda, turbo veya süper şarj motorlardaki gibi yüksek performans beklememek gerekir. Yakıt tüketimi de yüksek olan bu motorların hem performansını hem de yakıt tüketimini düşürme adına enjeksiyonlu yakıt sistemine geçiş yapılmıştır. Tek nokta, çok nokta ve direkt enjeksiyonlu sistemler atmosferik motorların yeni nesil ve modern teknolojiye sahip olmasını sağlamıştır.  

Atmosferik Motor Özellikleri

Atmosferik motorlar sahip oldukları teknoloji bakımından yeni nesil motorlara göre daha büyük aksamlara sahiptirler. İstenilen performansı sağlamak için yanma odalarının yapılması için atmosferik motorların hacimleri ve beygir güçleri daha büyüktür. Hacmi ve beygir gücü arttırılan aracın yakıt tüketimi, vergisi ve motorun üretim maliyeti artmaktadır. Büyük motorlar her zaman otomotiv üreticileri tarafından tercih edilmekten kaçınılmıştır. Her ne kadar atmosferik motorlardan istenilen performansı elde etme adına hacimleri ve beygir güçleri arttırılsa da yakıt tüketiminin artması ve ülkemizde uygulanan MTV’nin yüksek olmasından dolayı tercih edilebilirlikleri giderek azalmaktadır. Düşük hacimli, yüksek performanslı ve düşük yakıt tüketimine sahip motorlu araçlar daha çok tercih edilmektedir.

Atmosferik Motor Ömrü

Atmosferik motorlar diğer motorlara göre yüksek basınçta çalışmadıklarından dolayı aşarı derecede ısınma olmadıkları için uzun ömürlüdürler. Motorun uzun ömürlü olması sadece motorun çalışma sistemiyle alakalı değil, aynı zamanda motorun üretildiği parçanın cinsi, aracı kullanan kişinin kabiliyeti, kullanılan yakıt cinsi, üretici firmanın üretim politikası vs. kriterler belirleyicidir. Yeni nesil atmosferik motorlar özellikle benzinli olanları düzenli olarak bakım yapıldığında 400.000 km’nin üzerine çok rahat çıkabilmektedir.

Atmosferik Motora Turbo Takılır Mı?

Gelişen otomotiv teknolojisiyle birlikte mevcut araçların motorları üzerinden birçok uygulama yapılabilmektedir. Özellikle araçlara modifiye veya tuning olarak ifade edilen uygulamalar yapılmak suretiyle motor üzerinden değişiklik yapmak mümkündür. Atmosferik motorlu araçların en çok şikâyet edilen konuların başında şüphesiz performansları gelmektedir. Bunun için bu araçların motor aksamına genellikle turbo takılmasıyla her şeyin hal olacağı ifade edilir. Lakin bir araca sadece turbo takmak yanma odasına alınacak hava miktarını arttırmaktan başka bir şey yapmaz. Atmosferik bir motora turbo takılabilir, bu mümkün ama maddi anlamda birçok külfeti de beraberinde getirmektedir. Aracın piston aksamıyla yakıt sistemi ve ateşleme sistemine kadar birçok ayarının yeniden yapılması gerekmektedir. Kısaca ifade etmek gerekirse atmosferik bir motor üzerine turbo takmak yeni bir motor üretmekle aynı anlama gelmektedir.

Atmosferik Motorlarda Nasıl Performans Artışı Sağlanır?

Atmosferik motorlu araç sahibi olup istediğiniz performansı alamıyorsanız aracınıza turbo taktırma gibi maceralara girmenize gerek kalmadan, gaz tepkilerini iyileştiren sistemleri aracınızda kullanabilirsiniz. Bu sayede turbo taktırma gibi çok fazla külfetli işe kalkışmadan aracınızda istediğiniz performansı elde edebilirsiniz. Atmosferik motorlu araçlar için DTE tarafından geliştirilmiş PedalBox gaz tepkilerini arttıran ürünü kullanabilirsiniz. Atmosferik motorlara tamamen uyumlu olan bu sistem sayesinde istediğiniz performansı gaz pedalına basmak suretiyle alabilirsiniz. Motorunuzun üzerinde herhangi bir oynama yapmanıza gerek kalmadan Pedalbox sistemini takmak suretiyle istenilen tepkimeleri alabilirsiniz. Pedalbox, kullanıcılarına 4 ayrı programı bir arada sunmakta olup bu programlardan 3 tanesi gaz pedalı tepkimelerini arttırırken bir tanesi de araçta yakıt ekonomisi sağlamaya yardımcı olur. Atmosferik motorların dezavantajlarından biri de gaz pedalındaki gecikmedir, bu sorun artık Pedalbox ürünüyle geçmişte kalırken ani hızlanmaları, araç geçişlerini ve istediğiniz performansı her zaman elde edebilirsiniz. Bu ürün ayrıca motorunuza zarar vermediği gibi motor ömrünü de arttırıcı etkilere sahiptir.