Son günlerde yaşanan bir takım sıkıntılara bağlı olarak araçlarda kullanılan cam filmleri yeniden yasaklandı. Daha henüz yeni serbest hale gelen, birçok araç sahibinin özenerek taktırdığı cam filmi ve renkli canlar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte yürürlükten kaldırıldı. Okul servislerinde de sıkça kullanılan renkli cam ve cam filmleri son dönemlerde birkaç ilde meydana gelen ölümlü olaylardan dolayı tüm araçlarda yasaklanmıştır. Yaşanan olayla birlikte okul servisi hizmeti veren ve renkli cam veya cam filmi kullanan araç sahipleri servis bitiminde araç içerisini dışarıdan kontrol edebilme fırsatına sahip olamadıkları için birkaç öğrencinin araç içerisinde unutulması ve bu kişilerin havasız kalarak feci şekilde can vermesine neden olmuştur. Yaşanan bu elem dolu kazaların birkaç ilde yakın zamanlarda vuku bulmasından dolayı bakanlık bünyesinde karar alınarak kara yolu üzerinde hareket eden tüm motorlu araçlarda kullanımı yasaklanmıştır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre araçların imal, tadil ve montajlı hakkında yürürlükte olan yönetmelik üzerinde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe sokulmuştur. Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre herhangi bir şekilde “taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” ifadesi kullanılmıştır. Karayolları Trafik Yönetmenliği’nin ilgili maddesinde yapılan bu değişiklikle birlikte 1 Kasım 2017 tarihinden itibaren geçerli hale getirilmiştir.

Cam Filmi Yasağına Uymayanlara Cezai Yaptırım

Cam filmi veya sonradan renkli cam yasağına uymayan araç sahiplerine trafikte polis veya trafik zabıtası tarafından durdurulması durumunda 301 TL ile 427 TL arasında değişen rakamlarda para cezası kesilecektir. Ülkemizde karayolu üzerinden seyir eden yaklaşık 5 milyon aracı ilgilendirecektir. Araç sahipleri cam filmi kullanmayı devam etmeleri durumunda bu cezaları ödeyecekleri gibi eğer yasağa uymak için araçlarındaki cam filmini çıkartmak istedikleri zamanda 100 TL ile 200 TL arasında değişen söktürme bedelini teknik ve yetkili servislere ödemek durumundadırlar.

Cam Filmleri ve Renkli Camlar Artık Hafif Kusurlu Değil!

Bakanlık tarafından yapılan açıklamadan sonra bir açıklama da TÜV-TÜRK’ten geldi. Yapılan yeni açıklamaya göre her yıl veya 2 yılda bir araç muayenesine gidilen araçlarda cam filmi veya renkli cama sahip araçlar sadece hafif kusurlu sayılıp kontrolden geçebilirken bundan böyle bu ürünler ağır kusurlu olarak sayılarak araç muayenesinden geçirilmeyecektir. TÜV-TÜRK istasyonlarından ağır kusur alan araç sahiplerin 1 ay süre verilip bu süre zarfında muayene istasyonunun düzeltilmesini istediği tüm kusurların giderilmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında giderilen tüm kusurlardan sonra aracını yeniden muayene istasyonuna sokmak suretiyle kalan işlemlerini tamamlatır.

Cam Filmi ve Renkli Cam Ne İşe Yarar

Otomotiv sektörünün içerisinde yer alan tuning ürünleri herkesin bir şekilde araçlarında kullanmaya özen gösterdiği ve araçları mevcut halinde daha farklı gösteren ürünlerdir. Modifiye yapmak adı altında kullanılan bu ürünler arasında araç sahipleri tarafından en çok tercih edilenleri şüphesiz cam filmleridir. Amacının dışında da çok fazla kullanılan bu ürünler araç üzerinde farklı bir görünüm elde edilmesinin yanında aslında araç içi sıcaklığının korunması ve güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmasını sağlamaktadır. Bu özellikleri sayesinde hem sürüş konforunun elde edilmesi hem de klimanın sağlamış olduğu serinlik etkisini normal camlara göre %35’lere arttırmaktadır. Cam filmleri aynı zamanda seyir halindeyken çok fazla rahatsız edilen bayanlar içinde bir nevi korunma imkanı sunmaktadır.