Trafik de araç kullanmak tamamen dikkat gerektiren, önemli bir husustur.  Dikkatinizi dağıtacak, kazaya sebep olacak her türlü şeyden uzak kalarak yola odaklanmalısınız.  Alkollü araç kullanmanın ne kadar tehlikeli olduğunu eminiz ki biliyorsunuzdur.  Ciddi yaralanmalara hatta ölümcül kazalara sebebiyet veren alkollü araç kullanma ülkemizde de ceza yöntemiyle kontrol altında tutulmaktadır.  

Kendinizle birlikte trafikteki diğer araç sürücülerini risk altına aldığınızı unutmamalısınız. Araba kullanırken göz, el ve ayak koordinasyonu, açık bir dikkat ve hızlı tepki vermek hayati önem taşır.  Alkol alan bir insanın görüşü bulanıklaşırken refleks ve tepki süresi de yavaşlamaktadır.  Konsantrasyon kaybına neden olmasıyla birlikte koordinasyon yeteneğini de köreltmektedir. 

Ülkemizde belli bir alkol tüketimi sınırını aşan sürücüler için cezai işlem uygulanmaktadır.  Yasal sınır olarak da adlandırabileceğimiz promil sınırı, bir litre kanda bulunan alkol türevi içeceklerin gram değerini gösterir. Avrupa ve ülkemizde promil sınırı 0.50'dir. Ancak taksi veya kamyonet gibi araçlarda promil sınırı 0.20'dir..


  • İlk kez ceza alanlar için 1339 TL para cezası, 6 ay ehliyete el konma ve 20 ceza puanı,
  • İkinci kez ceza alanlar için 1679 TL para cezası, 2 yıl ehliyete el konma ve 20 ceza puanı,
  • Üç ve üçten fazla kez ceza alanlar için 2698 TL para cezası, 5 yıl ehliyete el konma ve 20 ceza puanı.