Coilover otomobillerin yere daha yakın olmasını sağlayan bir sistem. Aslında bir diğer anlamda spor yaylar gibi düşünebilirsiniz. Normal kullanılan spor yaylarda aracın yayları söküldükten sonra orijinal amortisörlerle kullanılır. Coilover uygulamasında spor yay ve spor amortisör birlikte kullanılır. Bu nedenle aracın üzerindeki amortisörler sökülür.

Spor yaylar otomobilleri belli bir alçaklıkta tutarlar. Ancak coilover marka ve aracın özelliklerine göre belirli bir değerde aracın alçaltılmasını sağlar. Üzerinde ayar yeri olduğundan dolayı ayar yapılarak yükseklik ya da alçaklık dışarıdan ayarlanabilir. Bu ayarı yapabilmeniz içinde aracın lifte kaldırılması ya da kriko ile birlikte tüm tekerlerin havaya kaldırılmasıyla yapılabilir. Her tekerin havada olmasının nedeni ise aracın yerden yüksekliğinin her teker için aynı olması gerektiğindendir. Aynı düzeyde yapmazsanız bu durumda aracın bir tekeri yukarıda kalabilir ve bu da araçta denge sorununa neden olacaktır.

Coilover konusunda kafanızda soru işaretinin canlanmasına neden olabilecek durumlar ise şu şekilde açıklanmıştır.

Araçta Konfor Azalır mı?

Bu yöntemde aracın konforu spor yaylara oranla daha az yaşanmaktadır. Coilover’de alçaltma işlemi ters mantıkla çalışır yani aracı ne kadar yere doğru yakın bir hale getirirseniz aracın konforu da o kadar arttırılmış olur. Yayların arası açıldıkça sertlik artar ve sertliğin artmış olması ise esnemenin düşürülmesi anlamına gelir. Bu sayede de aracın konforu artar.

Setlik ve Yumuşaklık

Coiloverin yumuşak olması demek araca konfor vereceği anlamına gelmeyecektir. Coilover üzerindeki sertlik ve yumuşaklık ayarı yalnızca piste çıkan araçlar için etkilidir. Çünkü sürücünün de sürüş tarzına göre ayar yapmasını sağlar.

Coilover Muayeneden Geçer mi?

Otomobillerin muayenesi esnasında amortisörlerin belli yükseklik ve alçaklık ayarları vardır. Coilover’in ayarlanabiliyor olması ise bu mesafenin korunabilmesini sağlayacağından dolayı araç muayeneye alındığında herhangi bir sorun yaşanmayacak ve problemsiz bir şekilde muayeneden araç geçecektir.