Bir sürücü ne kadar fazla bilgiye sahip olursa güvenli bir sürüş sağlayabilmek için aracını iyi durumda tutabilmeyi başarmış olacaktır. Otomobil sahiplerinin bilmesi ve takip etmeleri gereken parçalardan birisi de debriyajdır ve bizde bu makalemizde debriyaj balatası ne zaman değiştirilmeli bu konu hakkında bilgi verelim istedik.

Debriyaj kelime anlamı olarak kavrama demektir. Görevi ise motorla vites kutusu arasındaki bağlantının kesilmesini sağlamaktır. İşlevi gereği motor ile doğrudan temas halindedir. Sürtünmeye maruz kaldığı içinde zamanla beraber eskimeye başlayacaktır. Debriyaj baskı, balata ve bilye olmak üzere toplamda 3 parçadan oluşur.  

Debriyaj Balatası Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Debriyaj balatası zaman içerisinde aşınacağı için ömrünü tamamlamaya başlayacaktır. Bunun anlaşılabilmesi içinde bir takım hususların gerçekleşmesi gerekir. İlk göze çarpan şey ise aracın hareketinin titreyerek başlaması ve debriyajın daha da yukarıdan kavramasıdır. Pedal giderek sertleşir ve sürücü aracı vitese geçirmekte zorlanmaya başlar. Sürücü zorlanmaya ve debriyaja bastıkça kötü bir koku da ortaya çıkacaktır. Aracın performansında düşme olacağından dolayı sürücü gaza bastıkça araçta bağırmaya başlayacaktır. Tüm bu durumlar beraberinde aracın yakıtının daha fazla olmasına neden olur. Bunun için böyle bir durumla karşılaşıldığında masraftan kaçınmadan mutlaka işini bilen bir tamircinin yolunu tutmak gerekir. Debriyajın değişim işlemi ise yarım gün içerisinde tamamlanacaktır. Bunun için tamircide çok fazla zaman geçirmenizde gerekmez.

Debriyaj Balatası Ne Zaman Değişir?

Debriyaj sürtünmeye bağlı olarak çalışır dedik bunun içinde ne zaman değişmesi gerektiği bir anlamda aracın kullanımıyla alakalıdır. Sürücü çok fazla trafiğe çıkar, dur kalklara ağırlık verirse debriyaj balatası da erken bitmeye başlayacaktır. Bir balatanın değişim zamanı ortalama olarak 70 ile 100 bin’dir.

Debriyaj Seti Yenileme

Debriyajın parçaları mekaniktir. Bunun içinde parçaların mutlaka kaliteli olması gerekir. Bu nedenle debriyaj balatası değişimi sırasında orijinal parçalar kullanılması tercih edilir. Ancak bazı durumlarda fiyat pahalı görülerek yan sanayi ürünlerine yönelinilir ancak zamanla bu durum beraberinde başka parçalarında değişimini zorunlu kılar. Bu daha az para harcayalım derken daha fala harcamaya neden olur.