Uzun bir süredir araç sahibi olanların aşina oldukları bir durum olan periyodik bakım, yeni araç sahibi olanlar için tam bir muammadır.  Periyodik bakımın nasıl yapıldığı, neleri kapsadığını, hangi parçaların değiştiğini ve ne sıklıkla yapıldığına dair birçok soru akıllarını karıştırabilir. İnsanların belirli bir süre de sağlıkları için yaptırdıkları check up benzeri olan periyodik bakım, aracın sağlıklı ve daha uzun ömürlü çalışması amacıyla yapılan kontroller bütünüdür. 

Belirli aralıklarla yapılan bu işlem kontrollerin yanı sıra parça değişimi ve azalan sıvıların yenilenmesini kapsar.  Bakım sıklığı aracın marka ve modeline değişmesine rağmen genellikle dizel araçlarda 10.000, benzinli araçlarda 15.000 kilometre de yapılması önerilmektedir. Yıl olarak vurduğumuz da 1 ile 1,5 sene aralığında değişen bir süreyi kapsar. 

Aracınızın güvenli bir şekilde yola çıkmaya devam etmesini istiyorsanız mutlaka periyodik bakımını yaptırmalısınız. Aracın performansı açsından da gerekli olan periyodik bakım, yasalarımız tarafından da bir zorunluluk haline getirilmiştir. Uzun vadede aracınızda büyük hasarların ortaya çıkmasına mani olan dönemsel araç bakımı, profesyonel işçilik gerektiren bir uygulamadır. 

Ağır işçilik gerektiren kontrollerde sizin ulaşamayacağınız aksamlara ve parçalara ulaşılarak bakım yapılırken değişmesi gereken parçalar yenilenir. Tiger kayışı kontrolü, rot ayarlarının yapılması, şanzıman kontrolü, direksiyon kutusu kontrolü komple bir bütün olarak yapılır. 

Güvenli bir sürüş denemeyi yaşamak için dönemsel araç bakımınızı yaptırmayı ihmal etmeyiniz...