Şanzıman motorun hızını artırmak veya azaltabilmek maksadıyla dönen cihazdır. Yani otomobillerin hızını artırmak ya da düşürmek için kullanılmaktadır. Şanzıman iki şekildedir. Biri manuel ikincisi ise otomatik şanzımanlardır. Günümüzde pek çok otomobilde otomatik şanzıman kullanılmış olduğundan dolayı tamiri de mümkündür. otomobiller zamanla kullanıma bağlı olarak motor içerisindeki parçalar birbirine sürtünmeden dolayı yıpranırlar. Ancak bu etkinin en aza indirilmesi içinde ihtiyaç durumunda tamir işlemi gerçekleştirilebilir.

Şanzıman Tamiri

Şanzıman değiştirilebilir ve tamir edilebilir bu o an ki duruma göre değişiklik gösterir. Bir dili kutusunun arızasından neden olabilecek çok sayıda sorun olabileceği gibi sorunların hepsinin de çözümü olabilir. Örneğin aracınızı vitese taktınız eğer ki kayma pratik bir şekilde gerçekleşmiyorsa bu durumda bir hata vardır. Muhtemel sebep olarak ise dişlilerin aşınması gösterilebilir. Eğer ki bir hasar neticesinde parçalar kullanılmaz hale gelmişse bu durumda değişim gereklidir. Çünkü zaman içerisinde aracın hareketi daha da problemli bir hale dönüşecektir. Eğer aracınızın şanzımanı gürültülü çalışıyorsa sorun yağın eksikliğinden kaynaklanabilir ve bu durumda sıvı seviyesi kontrol edilerek çözüm bulunabilir.

DSG Şanzıman Sorunları ve Çözümleri

Yeni nesil otomobillerde şanzımanla ilgili bir sorun olduğunda ekranda belrtilmektedir. Örneğin sarı renkte işaret görünüyorsa motor servis ışığını gösteren işaret yanıyorsa mutlaka kontrolün yapılması gerekecektir. Aracın farklı bölümlerinde şanzımanda olmak üzere sensörler vardır. Bu sensörlerin amacı ise sürücüyü uyararak dikkatini buraya çekmesini sağlamaktır. Soruna ne kadar erken müdehale edilirse paradan da tasarruf bu sayede sağlanmış olur.  Uyarı sistemlerinin amacı da buradan kaynaklanır.  

Şanzımanın görevi motorun gücünün tekerleklere iletilmesini sağlamaktır. Vites bağlantsı sayesinde geçiş sorunsuz bir şekilde yapılır. Eğer ki vites geçişleri arızalanırsa bu durumda vitesin değişimi de zorlaşacaktır.

Tehlikeli Şanzıman Sorunları ve Çözümleri

Araçta bir yanık kokusu meydana gelir. Bu durum kötüye işarettir ve farkına vardığınızda doğrudan çözüm geliştirilmesi gerekir. Bunun içinde en yakın tamirciye gidilmelidir. Yanık kokusu şanzıman yağının aşırı ısınmasından kaynaklanır akışkan sistem arızalandığında sistemin diğer parçaları da zarar görecektir.