Tekerlek mili üzerine yerleştirilen fren balataları, araç fren yaptığında sürtünerek aracın durmasını sağlamaktadır. Ortalama bir sürücü için fren balatası ömrü 45-50 bin kilometre diyebiliriz. Kullanım ömrünü yitirmiş fren balataları fren yaptığınız da aracınızın çok geç durmasına neden olur. Aynı zamanda aracın yürür aksamına da zarar vermektedir.  Fren balatasının ömrünü sürüş tarzı ve kullanılan malzemenin kalitesi belirler. 

Frenin görevini layıkıyla yerine getirebilmesi adına fren balatasına ihtiyaç vardır.  Fren balatasının ömrünü kaybettiğini anlamak oldukça basittir. Sürücülerinde çabucak fark edebileceği bazı belirtiler gösterir, sürücünün fark etmediği durumlarda ise yetkili servisler sizi bu konuda uyaracaktır. 

Ömrünü dolduran fren balatalarının dibinde küçük metal kıllara benzeyen unsurlar vardır, bu kıllar fren balatası ömrünü bitirdiğinde sürücüyü uyarmak babında özel olarak üretilmiştir.  Frene bastığınızda disklerden gıcırtı sesi veya gürültü geliyorsa muhakkak fren balatasını değiştirmelisiniz. 

Bir diğer belirti ise fren balatasının kalınlığıdır. Fren balatasının kalınlığını düzenli olarak takip ederek inceldiği durumlarda değişim yapmanız gerekmektedir. Jantların arasından kolayca seçilebilen fren balatasının %25 oranında incelip 3 mm kalınlığına düştüğünü gördüğünüzde değiştirmelisiniz. Yüksek ısıya maruz kaldığı için fren balatası aşırı sürtünmeden dolayı incelmektedir. 

Normalin aksine durmak ve yavaşlamak için frene her zamankinden daha fazla basmanız gerekiyorsa, incelen fren balatasının düşük fren kavramasına neden olduğunu tahmin edebilirsiniz. Aşınmış, incelmiş fren balatası yetersiz performans gösterdiği için kazaların yaşanmasına neden olur. Fren disklerinin de zarar görmemesi adına ömrünü doldurmuş fren balatasını vakit kaybetmeden değiştirmeyi unutmayınız...