Araba kullanan kişilerin en fazla karşılaştığı problemlerden biri frenlerde yaşanılan sertleşme durumudur. Bu sorunun meydana gelmesi halinde aynı zamanda farklı durumlarda meydana gelebilecektir. Mesela fren balatalarının değişim zamanı geldiğinde frenlerinizde sertleşmeler meydana gelebilecektir. Böyle bir sorun başınıza geldiği zaman ise korkmanıza gerek yok bu fren balatalarının değişimi sonrasında ortadan kalkacak bir konudur.

Frenlerinizde meydana gelebilecek serleşmenin diğer nedenleri ise şunlardır.

Fren Hortumlarından Sızıntı Olması

Frenlerin sertleşmesine nedenlerden birisi de hortumlardan dışarıya sızmaların olmasıdır. Kötü bir araç kullanıcısıysanız bu durumun olması normaldir. Beraberinde ise fren pedalı işlevinde de sıkıntılar ortaya çıkacaktır.

Fren Hidroliğinin Azalması

Frenlerin yumuşak olmasını sağlayan hidrolik yağı vardır. Bu yağ bir kab içerisinde muhafaza edilir. Zamanla kullanıma bağlı olarak ya da sızmalarda kaynaklı yağın eksilmesi söz konusu olabilecektir. Hidrolik yağının eksilmesi freninde sertleşmesine neden olur. Bunu çok kolay bir şekilde fark edersiniz. Bu kap motor kapağının altındadır ve içerisinde çizgi mesafesine kadar dolu olması gerekir.  Eksilme azalma olması durumunda ise frenlerinizde sertleşme olacaktır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlarda aracın bir an önce servise götürülmesi gerekir.  

Yapılması Gerekenler

Aracınızı kullanırken frenlerinde sertleşmenin olması halinde motor freni kullanmak doğru olacaktır. Burada hızın yavaşlatılması vites düşürülerek olur. Vitesin değiştirilmesi ise aracın uygun devirlere geldiğinde yapılması gerekir. 

El Freni Kullanılmamalı

Frenlerinizde sertleşmeler meydana geldiği zaman belki aklınızdan el frenini kullanırım gibi bir seçenek geçecek ancak size tavsiyemiz el frenini asla kullanmamalısınız. Yokuş aşağıya doğru inerken fren sertleşmeye başlayacağından gereğinden fazla fren yapılmaması gerekiyor.  El frenini fazla kullanmamalı gereğinden fazla ani bir harekette bulunulmaması gerekir.