Güvenli Sürüş Hakkında

Ehliyetinizi aldınız ve trafiğe çıkma vaktiniz geldi. Her şeyin hazır olduğunu düşünüyorsunuz ancak unutmamanız gereken bir şey var ki o da aracın direksiyonuna oturduğunuz zaman saniyelik dikkatinizin dağılmış olması ya da aşırı hız sizin için bir son olabilir. Bunu sizi korkutmak amaçlı değil aksine direksiyona oturduğunuzda daha temkinli olmanız için belirttik. Güvenli sürüş teknikleri başlıklı bu makalemizde aşağıda sizlere direksiyona oturduğunuzda neleri yapmanız gerektiği hususunda bilgiler verelim istedik.

Araç Bakımı

Aracınızın mutlaka bakımlarının eksiksiz ve düzenli olarak yapıldığından emin olmalısınız. Bakımlı bir aracın sizi yolda bırakma ihtimali çok düşüktür. Üstelik kaza yapma riskinizi de en aza indirmiş olacağınızdan dolayı bu çok önemlidir. Özellikle de uzun bir yola çıkacaksanız o zaman aracınızın periyodik bakımlarını yaptırmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Emniyet Kemerinizi Takın

Adından da anlaşılacağı gibi bir sürücüyü direksiyon koltuğunda tutan şey emniyet kemeridir. Kemeriniz takılı olarak hareket ettiğinizde olası bir kaza anında ya da ani manevralarınıza zarar görmeniz engellenmiş olacaktır. Gittiğiniz yol ne kadar kısa olursa olsun mutlaka kemeri bir alışkanlık haline getirin.

Takip Mesafesi ve Hız

Sürücüler için en önemli konulardan birisi de takip mesafesidir. Trafikte seyir halindeyseniz ve önünüzde araç varsa mutlaka ama mutlaka takip mesafesini korumanız gerekiyor. Yapılan araştırmalara baktığımız zaman trafik kazalarının en yüksek nedenlerinden birisi de takip mesafesinin korunmamasıdır. Bunun yanı sıra aracınızı mutlaka en fazla hız limiti kaç olması gerekiyorsa o şekilde kullanmanız gerekir. Hız yolun ve havanın durumuna göre dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Yola Odaklanın

Girişte de belirttiğimiz üzere sürücü direksiyona geçtiği andan itibaren doğrudan yola odaklanmalıdır. Saniyelik dikkatin dağılmış olması sizin için kaza nedeni olabilir. Özellikle de yanınızdaki ya da arkanızdakiyle konuşmak, cep telefonuyla konuşmak ya da mesajlaşmak sizin için kaza nedeni olabilir.

Mutlaka Dinlenin

Uzun yol gidiyorsanız dinlenmeye özen gösterin. Genelde sürücüler uzun yola çıktıklarında yolun hiç bitmediğinden şikayet ederek hızlı araç kullanırlar. Üstelik yorulmuş olsalar da kullanmaya devam ederler. Oysaki uzun yol kazalarına baktığımız zaman büyük çoğunluğunun varış noktasına gelindiği zaman yaşandığı görülmüştür.