Araç kullanımı tüm insanlığın ihtiyaçlarından biri halini almıştır. Ancak trafik kurallarına uymadığımız taktirde bazı cezalar da hayatımıza girer. Bunlardan biri ise radar cezalardır.  Trafik kurallarına istinaden belli bir hız sınırının üstünde araç kullanmak cezaya tabiidir. 

Araç sürücüleri şehir içinde hız sınırını %30 ve %50 oranında aştıklarında cezalar farklı uygulanmaktadır. Radar araçlarının kestiği tuzak radar olarak da bilinen cezaları bazı durumlarda iptal ettirme hakkına sahipsiniz.  Bu yazımızda hangi durumlarda radar cezalarına itiraz da bulunabileceğinizi açıklamak istiyoruz. 

  • Denetim alanı için, tüm yönlerden ve en uzun mesafeden görülebilecek geometrik yapıya (eğimsiz, virajsız) sahip, telsiz, telefon ve diğer haberleşme ve sorgulama cihazlarının kesintisiz ve anlaşılabilir şekilde çalışabileceği karayolu kesimleri seçilir.
  • Viraj, kavşak, köprü ve tünel gibi görüşün azaldığı yerler, kaplamanın daraldığı ya da trafik işaretlemeleri ile geçmenin yasaklandığı yol kesimleri ve yol zemininin karlı veya buzlu olduğu durumlar ile görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda zorunluluk olmadıkça sabit denetim yapılmaz.

Sulh Ceza Hakimliği yukarıda belirttiğimiz trafikte hız limitinin aştığı gerekçesiyle kesilen para cezasını bu maddelere dayandırarak iptal edebiliyor. 

Mahkeme araç sürücülerinin de hakkını savunarak kesilen para cezalarının adil olması kanaatiyle şu ifadeyi kullanmıştır.

"Öncelikle kişilerin can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yapılması gereken trafik denetimlerinde, yol kullanıcılarına ceza vermek amacıyla bilgilendirme yapmadan kural ihlali yapmasını beklemek, trafik kurallarının konuluş amacına uygun olmadığı gibi araç sürücülerine tuzak kurulması anlamına gelecektir ki bu durum da çağdaş hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmaz ve kabul edilemez. "

Buna istinaden tuzak radarın görünmediği virajlı ve eğimli yollarda, radar uyarı levhası yok ise kesilen hız limiti cezasını iptal ettirme hakkını elinde tutuyorsunuz...