Kısaltması HGS olan Hızlı Geçiş Sistemi, manyetik kartlara yüklediğiniz bakiye ile otoban ve köprülerden dur kalk yapmadan geçiş yapmanıza izin veren sistemdir.  HGS kartınızı anlaşmalı bankalardan ve PTT'den alabilir, TL yükleyebilirsiniz. HGS bakiye sorgulama için PTT şubelerine başvurabilir veya HGS müşteri web sitesine giriş yaparak bakiye sorgulayabilirsiniz. 

HGS bakiye sorgulama için sistem sizden üyelik talep edecek karşılığında e-posta ve şifre isteyerek üyeliğinizi aktif hale getirecektir. Köprü ve otobanlardan HGS kartı olmadan veya kartınızda yeterli miktar olmadan geçiş yaptığınız da kaçak sürücü olarak kayıtlara geçersiniz. 

Kaçak geçiş cezaları öncesinde çok fazla astronomik rakamlara ulaşırken, yapılan yeni düzenlemelerle kaçak giriş çıkış yaptığınız yol mesafesi üzerinden cezaya tabi tutuluyorsunuz.  HGS Cezaları sürücüye tebliğ edildikten 15 gün içinde ödenirse sürücüler %25'lik indirim hakkından yararlanabiliyor. 

HGS Ceza Sorgulama için HGS müşteri web sitesinden giriş yaparak geçiş sorgulaması alanından cezanızın olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Geçiş İhlali Sorgulama butonuna tıklayarak  araç plakanızı yazarak kaçak giriş çıkış cezanız olup olmadığını anında öğrenebilirsiniz.