GÖSTERGE GERÇEK HIZI GÖSTERİR Mİ?

Arabanızın hız göstergesinin aslında sizin gerçek hızınız olduğunu düşünmüyorsanız o aman bu makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. 

 Bu konu aslına bakarsanız her zaman merak edilmiştir.  Bazı insanların kafasında bunun gerçek olmadığı gibi düşünce varken bazıları da bunun gerçek hızınızı gösterdiğini söylemektedir. İşin aslına bakarsanız göstergelerin aracın gerçek hızından daha az olduğu ortadadır.  Örneğin aracınızın gösterge ibresi 70’i gösteriyorsa aslında gerçekteki hızınız 65’tir. Navigasyon kullananlar bu durumun farkındadır. Ancak neden bu şekilde bir çelişki olduğuna da bir anlam verilmemiştir.

Otomobil firmaları bu uygulama ile ilgili olarak iki tür neden ortaya koyuyor. Bunlardan bir tanesi kurtarma payı ikincisi ise dava açılabilme ihtimali.

KURTARMA PAYI

Avrupa komisyonunun almış olduğu karara göre araçların göstergedeki hızları gerçek hızlarından daha düşük olamaz. Yani bir aracın aslında 65 km hızla giderken ibrede 70 km gösteriyor olması kanunen yasaktır. Bunun için otomobiller fabrikada bu duruma göre kalibre edilir çünkü arada kurtarma payı bırakılır.   

DAVA AÇILMA İHTİMALİ

Eğer sürücüler kaza sonucunda bu durumu kanıtlayabilirlerse o zaman her türlü sonuçlara karşın otomobil üretici firmalarını şikayet edebilirler.  Mesela aracınızın hızı 110 Km olan bir yolda siz 105 Km hızla gidiyorsanız hız nedeniyle ceza yediniz. Ancak siz kurallara uygun olarak gittiğinizde aracınızın kadrajının hatalı olduğunu kanıtlayabilirseniz o zaman dava açabilirsiniz.

Yani sonuç olarak yasal olsa da otomobil üreticileri sürücüleri kurtarma payı olarak aracın gösterge hızı ile gerçek hızını aynı tutmazlar. Fakat bunun ispat edilmesi de mümkün değildir. GPS ve Navigasyon cihazları, aracınızın hızına dair daha doğru bilgiyi veriyor.