Sigorta firmaları araç sahiplerine farklı alternatifler ve imkanlar sunarak kendilerini ön plana çıkarmaya çalışıyor. Asistans hizmetleri şeklinde tanımlanmış olan bu hizmetlerden birisi de cam kırılmalarıdır.

Örneğin siz araç kullandığınız sırada önünüzde seyreden aracın tekerleğinden fırlayan bir taş ön camınızı kırabilir çatlatabilir. Bunun görünmez bir kaza olduğunu bilirsiniz. Ancak cam kırılmaları ile ilgili yapılan en çok şikayetin hırsızlık neticesinde olduğunu da biliyoruz. Hırsızlar aracın içerisindeki bir eşyayı çalmak için ya da aracı çalmak için bu şekilde küçük çaplı hasarlar oluşturabiliyorlar.   Sigorta şirketleri ise müşterilerinin bu mağduriyetlerini giderebilmek adına yılda bir kere olması koşuluyla belli bir limit dahilinde cam hasarlarını karşılıyor. 

Sigorta şirketlerinin burada karşılayacağı cam masrafı için Hazine Müsteşarlığı bir sigorta şartı hazırlamış ve sigorta firmaları sürücülere Kasko yaptırdıklarında poliçe üzerinde gösterilmiş olan cam ve ayna kırılması durumunda zararın karşılanmasını belirlemiştir. Eğer ki sizin imzaladığınız kasko sigortası sözleşmesinde aksine bir durum yer almıyorsa bu durumda sigorta şirketi yılda bir kereliğine sizin kırılan camınızın masrafını ödemek durumundadır.

Kasko Sigortasında Cam Kırılmasında Ödeme Şartları?

Eğer ki size farklı bir güvence verilmemiş ise bu durumda yangın, yıldırım ve patlama gibi durumlarda aracınızın camı kırılmışa bu durumda hasar kasko sigortası tarafından karşılanır.

Binanızın önüne aracınızı bıraktığınızda dışarıdan gelebilecek bir zarar sonrasında camınızın kırılması halinde

Cam kırılması neticesinde camın ya da aynaların üzerindeki süsleme ve yazıların özelliğinin bozulmasıyla meydana gelen zararlarda.

Terör ve grev gibi olaylarda camınızın hasar görmesi halinde

Aşağıdaki durumlarda ise sigorta şirketi cam hasarlarını teminat dışında tutmuştur.

 Aracınızın bulunduğu yerde binanın yıkılmasıyla meydana gelen hasarlarda

Camın takılması sırasında oluşacak zararlarda

Cam ve aynaların yüzeylerinde meydana gelebilecek hasarlarda.

Kasti bir şekilde meydana gelen hasarlarda

Eğer ki sizde kasko sigortanızın camınızı değiştirip değiştirmeyeceği konusunda tereddüt içerisine giriyorsanız bu durumda sigorta şirketinizi arayarak durum hakkında bilgi alabilirsiniz.